No Name Club Perf UKC No Name Club Perf UKC
Pts
100 Metres Men 100 Metres Women 1.20
1 Nick Smith Scotland 10.42 1 Amy Foster North Down AC 11.85
2 Jason Smyth City of Derry AC 10.72 2 Anna Boyle Ballymena & Antrim AC 12.12
3 Anton Novosad Slovakia 10.82 3 Lucy Evans Wales 12.16
4 Lloyd Rice England 10.83 4 Hannah Todd Ballymena and Antrim 12.57
5 Brian Doyle Finn Valley AC 10.88 5 Emma Lewis Lagan Valley AC 12.65
6 Jonathan Carleton Ballymena & Antrim AC 10.91 6 Donna Lennon Abbey AC 12.78
7 Andrew Graham Lagan Valley AC 11.02 7 Cara Graham England 12.88
8 0.00 0.00 0.00
200 Metres Men 200 Metres Women
1 Brian Doyle Finn Valley AC 21.97 1 Mandy Crowe DCH 25.00
2 Andrew Graham Lagan Valley AC 22.44 2 Hannah Lewis North Down AC 25.17
3 Alan Baird Annadale Striders 22.64 3 Aileen Connelly Aberdeen AAC 25.59
4 John Houston Ballymena & Antrim AC 23.06 4 Leigh Whiteside Abbey AC 25.78
5 Dean Adams Ballymena & Antrim AC 23.15 5 Hannah Todd Ballymena and Antrim 26.30
6 Earl Taylor NIVAA 29.77 6 Catherine McDonagh St. Dominics Grammar 26.48
7 Lauren Bell Ballymena & Antrim AC 26.97
8 Jennifer Quinn Lagan Valley AC 27.34
400 Metres Men 400 Metres Women
1 Simon Taggart Donore Harriers 49.90 1 Sarah Quinn City of Lisburn AC 57.20
2 Brendan O'Shea Menapians 50.30 2 Michelle Rodgers Abbey AC 57.40
3 John Saulters North Down 51.20 3 Alison Reid City of Glasgow 57.70
4 Joshua Williamson City of Lisburn AC 51.30 4 Leigh Whiteside Abbey AC 59.00
5 Brendan Murphy City of Lisburn AC 51.40 5 Erin McIlveen Glasgow University 59.90
6 Michael Kennedy UCD AC 52.40 6 Margaret Sinnott St. Patrick College, Knock 66.00
7 Patrick Crossan City of Lisburn 52.80
8 James Niblock Regent House 53.20
800 Metres Men 800 Metres Women
1 Brad Woods Australia 1.50.6 1 Kelly Reid City of Lisburn AC 2.08.59
2 Kevin Kane Inverclyde 1.51.4 2 Kerry Harty Newcastle AC 2.13.31
3 Michael Dyer North Down 1.52.6 3 Anna Rainey Lagan Valley AC 2.13.50
4 Kevin McCloy Shercock AC 1.52.9 4 Lynsey Monteith City of Lisburn AC 2.13.56
5 Gareth Hill Ballymena and Antrim 1.54.8 5 Christine Long City of Lisburn AC 2.16.30
6 Andrew Gourley Willowfield T Harriers 1.55.3 6 Rachel Gibson City of Lisburn AC 2.21.72
7 Michael Quinn Abbey AC 1.58.9 7 Emma McShane Abbey AC 2.26.63
8 Michael McKillop St Malachy's AC 2.02.4 8 Heather McLarnon City of Lisburn AC 2.29.35
1500 Metres Men 1500 Metres Women
1 Paul Pollock Abbey AC 3.56.38 1 Kerry Harty Newcastle AC 4.31.85
2 Jordan Neil North Down 3.59.54 2 Lyndsey Freel Abbey AC 4.36.56
3 Owen Carleton Abbey AC 4.03.73 3 Pavla Solivarska Slovakia 4.38.34
4 James Budde North Down 4.06.93 4 Teresa McGloin Finn Valley AC 4.49.25
5 Ryan Faulkner St Malachy's AC 4.08.61 5 Ruth Gillispie City of Lisburn AC 4.49.68
6 Shane Kerr Armagh AC 4.11.12 6 Helen Murphy 0 4.57.05
7 Michael Fox Armagh AC 4.17.20 7 Sarah Magowan Abbey AC 5.06.20
8 Eamon Sweeney St Malachy's AC 4.25.89 8 0 0 0.00
9 Dara Furey City of Derry 4.39.23
5000 Metres Men 5000 Metres Women
1 Joe McAlister St Malachy's AC 14.36.8 1 Catriona McGranaghan Finn Valley AC 17.30.85
2 Ben Mac Mahon Carrignavar AC 14.37.7 2 Suzanne McCormick Lagan Valley AC 18.38.09
3 Kevin Seaward St Malachy's AC 14.49.9
4 Stephen Scullion North Belfast Harriers 15.06.9
5 Patrick Cassidy Glaslough Harriers 15.10.6
6 Rebecca Peake England 15.15.3
7 Simon Taylor Abbey AC 15.24.1
8 David Morwood North Belfast Harriers 15.30.5
9 Leroy Brady Armagh AC 15.39.5
10 Neil O'Rourke North Belfast Harriers 15.41.4
11 Dermot Kerr Armagh AC 15.43.6
12 Gregory Roberts City of Derry 15.46.0
13 Paul Carroll Annadale Striders 15.52.2
14 Eoin Hamilton St Malachy's AC 15.53.6
15 Robert Malseed Clonliffe Harriers 15.58.0
16 Martin O'Halloran Finn Valley AC 16.15.8
17 Seanin Heaney City of Derry 16.19.6
18 Charlie Gallagher Finn Valley AC 16.42.8
19 Michael Le Velly Annadale Striders 17.39.1
3000 Metres S/chase Men 3000 Metres S/chase Women
1 Noel Collins Omagh Harriers 9.33.0 1 Elizabeth Egan Liverpool Harriers 12.03.02
2 Simon Murray Abbey AC 9.55.1 2 Caitlin McAuley Abbey AC 12.58.77
3 Aidan McGowan St Malachy's AC 10.03.2 3 Geraldine Finegan Unattached 15.29.85
4 Erin McDaid Armagh AC 10.13.3
5 Turlough Donnelly Abbey AC 10.22.5
3000 Metres Walk Men
1 John Glover Lagan Valley AC 18.35.8
2 Will Norbert Unattached 19.12.5
110 Metres Hurdles Men 100 Metres Hurdles Women
1 Luke Reynolds North Down AC 14.98 1 Geraldine Finegan Unattached 16.00
2 Tom Reynolds North Down 16.84 2 Katie Hewitt North Down AC 16.52
400 Metres Hurdles Men 400 Metres Hurdles Women
1 Francis Smith Pitrevie AAC 51.90 1 Roisin Neary City of Derry AC 68.05
2 Jonathan Miller DSD 52.37 2 Geraldine Finegan Unattached 68.34
3 Alasdair Strange Shettleston Harriers 53.10 3 Katie Hewitt North Down AC 68.48
4 Thomas Patton North Down 53.87
Pole Vault Men Pole Vault Women
1 Anthony McCreery Clonliffe Harriers 4.50 1 Claire Wilkinson Ballymena & Antrim AC 3.00
2 Tom Reynolds North Down 4.40
3 Anthony McCreery Clonliffe Harriers 4.20
4 Stuart Greene Ratheny Shamerock AC 3.80
5 Robert Cascone Queens University 3.60
High Jump Men High Jump Women
1 Martin Kalafus Slovakia 2.10 1 Iveta Srnkova Slovakia 1.70
2 Caolan Flanagan Ballymena and Antrim 2.05 2 Claire Wilkinson Ballymena & Antrim AC 1.60
3 Jason Harvey Lagan Valley AC 2.00 3 Alison Lavery North Down 1.55
4 Gary Coulter Ballymena and Antrim 1.90
5 Simon Herron City of Derry AC 1.80
6 Neil O'Rourke North Belfast Harriers 1.80
Triple Jump Men Triple Jump Women
1 Jonathon Ritchie Ballymena and Antrim 14.30 2 1 Gillian Kerr Finn Valley AC 25.00 0.94
2 Alan Kennedy Abbey AC 14.01 1.5 2 Gillian Cooke Edinburgh AC 25.17 2.18
3 David McArdle Unattached 13.72 2.6 3 Aoife Hoey Crusaders AC 25.59 2.25
4 Neil McArdle Unattached 13.16 1.8 4 Linzi Herron City of Lisburn AC 25.78 2.2
5 Kevin O'Doherty Strabane Track Club 13.12 0.4 5 Debbie Porteous City of Lisburn AC 26.30 0.74
6 Fiyin Olayisade City of Lisburn AC 12.51 1 6 Donna Lennon Abbey AC 26.48 1.75
7 Michael McDonald Unattached 12.21 1.5
8 Johnny Ferguson City of Derry AC 12.03 1.8
9 Igho Diegbe City of Derry AC 11.53 1.6
1/ Malcolm Peoples City of Derry AC 11.28 1.8
Long Jump Men Long Jump Women
1 Alan Kennedy Abbey AC 6.66 1 Gillian Cooke Edinburgh AC 6.07
2 Philip Browne North Down 6.11 2 Mary Devlin Abbey AC 5.52
3 Neil McArdle Unattached 6.60 3 Linzi Herron City of Lisburn AC 5.51
4 Jonathon Ritchie Ballymena and Antrim 5.85 4 Hannah Lewis North Down AC 5.49
5 Seanin Heaney City of Derry 4.70
6 Emma Lewis Lagan Valley AC 4.64
7 Jennifer Quinn Lagan Valley AC 4.37
Shot Putt Men Shot Putt Women
1 Jeremy Harper North Down AC 14.32 1 Eve Massey North Down AC 16.02
2 Hugh Fitzpatrick Shercock AC 11.53 2 Rebecca Peake England 15.17
3 Damian Crawford Strabane AC 10.85 3 Clare McAleese Ballymena & Antrim AC 11.63
4 Lynsey Glover Lagan Valley AC 7.21
Discus Men Discus Women
1 Jeremy Harper North Down AC 48.91 1 Phillipa Conway Crusaders AC 34.51
2 Eamonn Byrne 0 38.35 2 Chanda Kapande Unattached 31.69
3 Ian McMullan PSNI 38.26 3 Lynsey Glover Lagan Valley AC 28.32
4 Chris Reynolds Belfast Royal Academy 37.80 4 Gemma McAnirn North Down AC 26.46
5 Michael McConkey North Down AC 34.36
Hammer Men Hammer Women
1 Padraig White UCD AC 57.78 1 Carys Parry Wales 63.72
2 David Little Border H & AC 55.96 2 Rhiannon McNally Abbey AC 49.90
3 Richard Murphy City of Lisburn AC 46.75 3 Chanda Kapande Unattached 44.66
4 Francis Hanily Fr. Murphy AC 46.62 4 Maggie Donnelly Mid-Ulster AC 41.31
5 Eamonn Byrne unat 44.90 5 Lynsey Glover Lagan Valley AC 39.45
6 Hugh Fitzpatrick Shercock AC 36.89 6 0.00 0 0.00
Javelin Men Javelin Women
1 Aaron Crawford Strabane AC 57.45 1 Laura Kerr WSEH 46.74
2 Paul Marry Unattached 55.02 2 Georgina Brown City of Derry AC 32.60
3 Damian Crawford Strabane AC 53.73
4 Daniel Mullen Strabane AC 52.75
5 Michael McConkey North Down AC 52.36
6 Peter McDonald St Peters, Dundalk 44.18
7 Conor McLaughlin Strabane AC 41.14
8 Sean McBride Strabane AC 38.50