Team Trophy 2005 - Saturday 14 May 2005
100 METRES WOMEN 100 METRES MEN
1 Amy Foster NDAC 12.12 1 Jason Smyth CoD 11.12
2 Kathryn Corish LVAC 12.65 2 Gavin Norris CoD 11.28
3 Donna Lennon Abbey 13.08 3 Ignatious Chinyoka LVAC 11.32
4 Katie Hewitt NDAC 13.30 4 John Saulters NDAC 11.44
5 Emma Higgins CoD 13.86 5 Mark hopkins NBH 11.60
3000 METRES WOMEN 3000 METRES MEN
1 Julie Murphy LVAC 11:59.51 1 Greg Roberts CoD 09:05.54
2 Simon Taylor Abbey 09:09.04
HAMMER WOMEN 3 Andrew McKee Anna 09:40.11
1 Rhiannon McNally CAC 50.65 4 Mark Wright Anna 09:45.89
2 Lynsey Glover LVAC 34.95 5 Geoffrey Weir NDAC 09:51.37
3 Caoimhe Vallelly Abbey 34.19 6 Alan Keys Anna 09:57.10
4 Sarah Hull NDAC 15.87 7 Dominic Hazlett CoD 10:05.73
TRIPLE JUMP WOMEN HAMMER MEN
1 Donna Lennon Abbey 9.88 1 Richard Murphy CoL 46.90
2 Caroline Oakes NDAC 9.34 2 Richard Lockhart NDAC 41.25
3 Janine Munnis NDAC 8.60 3 Gavin McBride Abbey 18.80
4 Bobby Rea Abbey 12.60
400 HURDLES WOMEN LONG JUMP MEN
1 Geraldine Finnegan Dunleer 67.15 1 Paul Curran NDAC 6.30
2 Lisa Dunne CoD 74.63 2 Scott McCauley NDAC 6.18
3 Philomena Murray Dunleer 77.41 3 Simon Taylor Abbey 4.63
4 Gavin McBride Abbey 4.53
1500 METRES WOMEN 1500 METRES MEN
1 Shelagh Bodkin CoD 05:02.12 1 Paul Pollock Abbey 03:56.86
2 Nicola McCaughey Abbey 05:09.23 2 Eddie King B&A 03:59.03
3 Suzanne Gilloway CoD 05:16.39 3 Paddy Hamilton Anna 04:01.38
4 Kerry Iveston NDAC 05:19.50 4 Damien Thillaye du Boullay Abbey 04:02.24
5 John Devlin Anna 04:05.54
6 James Budde NDAC 04:05.92
SHOT PUTT WOMEN 7 Turlough Donnelly Abbey 04:09.81
1 Eva Massey NDAC 15.15 8 Kieran Hurley Togher 04:12.83
2 Rhiannon McNally CAC 10.89 9 Kevin Seward St mals 04:15.09
3 Geraldine Finnegan Dunleer 10.23 10 Eoghan Furey CoD 04:25.60
4 Caoimhe Vallelly Abbey 9.92 11 Michel Levelly Anna 04:26.49
5 Lynsey Glover LVAC 8.55 12 Andrew McMurray Abbey 04:28.82
6 Michelle Harvey LVAC 7.87 13 Andrew McKee Anna 04:30.22
7 Caroline Oakes NDAC 7.10
800 METRES SHOT PUTT MEN
1 Nicola Simpson NDAC 02:30.23 1 Brendan McConville NDAC 12.56
2 Kerry Iveston  NDAC 02:32.92 2 Richard Lockhart NDAC 11.12
3 Suzanne McGilloway CoD 02:36.45 3 Paul Curran NDAC 9.84
4 Gavin McBride Abbey 9.20
5 Earl Taylor NIVAA 8.50
6 Simon Murray Abbey 4.37
400 METRES 400 METRES
1 Christine Long WSEH 57.12 1 Stephen Martin Abbey 50.38
2 Lyndsey Monteith CoL 57.19 2 Pajo Hamilton CoD 50.62
3 Wendy Davis LVAC 57.73 3 Liam Nelson LVAC 50.66
4 Liam O'Donnell Anna 51.80
5 Luke Reynolds NDAC 57.00
JAVELIN WOMEN
1 Laura Kerr WSEH 47.09 400 METRES
2 Geraldine Finegan Dunleer 32.59 1 Gareth Hill B&A 51.01
3 Kerry Harvey LVAC 31.37 2 Michael Quinn Abbey 51.04
4 Janine Munnis NDAC 28.89 3 Brendan kelly Anna 55.14
5 Caroline Oakes NDAC 28.39 4 Robin Lawther Anna 55.66
6 Caitlin Kettelaar CoD 28.06 5 Earl Taylor NIVAC 71.39
7 Michelle Harvey LVAC 27.42
8 Lynsey Glover LVAC 18.22 110 HURDLES -1.1
9 Caoimhe Vallelly Abbey 14.46 1 Luke Reynolds NDAC 16.63
2 Geraldine Finnegan Dunleer 16.79
200 METRES 0.1 3 Paul Curran NDAC 17.03
1 Amy Foster NDAC 24.84
2 Leigh Whiteside Abbey 25.78 200 METRES 1.5
3 Rachel Manning CoL 26.29 1 Jason Smith CoD 21.98
4 Emma Higgins CoD 29.14 2 Gavin Norris CoD 22.47
3 Ian Neely B&A 22.59
HEAT 2 2.5 4 Stephen Aiken CoL 22.74
1 Elaine McCaffrey Abbey 25.59 5 Liam Nelson LVAC 22.92
2 Michelle Rodgers Abbey 25.98
3 Katie Hewitt NDAC 27.47 HEAT 2 1.3
4 Lisa Dunne CoD 31.00 1 John Saulters NDAC 22.77
2 Kenny Elliott LVAC 23.06
3 Ignatious Chinyoka LVAC 23.17
LONG JUMP WOMEN 4 Michael Quinn Abbey 23.52
1 Linzi Heron CAC 5.08 5 Thomas Patton NDAC 23.73
2 Katie Hewitt NDAC 4.95
3 Geraldine Finegan Dunleer 4.84 HEAT 3 0
4 Laura Loughlin CoL 4.77 1 Mark Hopkins NBH 23.51
5 Philomena Murray Dunleer 4.47 2 Brendan McConville NDAC 23.58
6 Suzanne McGilloway CoD 4.42 3 Patrick Crossan CoL 24.16
7 Heather beattie NDAC 4.30 4 Rod Leckie LVAC 28.55
8 Lisa Dunne CoD 4.08
JAVELIN
DISCUS WOMEN 1 Paul Curran NDAC 45.13
1 Eva Massey NDAC 43.99 2 Richard Lockhart NDAC 36.29
2 Lynsey Glover LVAC 25.50 3 Hank Ketelaar CoD 30.91
3 Caroline Oakes NDAC 22.71 4 Earl Taylor NIVAC 29.83
4 Caitlin Kettelaar CoD 20.58 5 Gavin McBride Abbey 25.00
800 METRES
1 Richard Girvan Anna 01:55.40
2 Conor Bradley CoD 01:59.62
3 Jordan Neil NDAC 02:02.87
4 James Budde NDAC 02:08.24
5 Dara Furey CoD 02:13.88
POLE VAULT HIGH JUMP
1 Michele Harvey LVAC 2.40 1 Paul Curran NDAC 1.70
2 Clare Wilkinson B&A 2.30 2 Peter Glass NDAC 1.70
3 Kerry Harvey LVAC 2.09
3000 Steeplechase
1 Turlough Donnelly Abbey 10:17.89
2 Seamus Kealey CoD 10:35.88
4 x 400 METRES WOMEN TRIPLE JUMP
1 Abbey 03:59.7 1 Michael McDonald B&A 13.03
2 City of Lisburn 04:13.6 2 Paul Curran NDAC 13.00
3 City of Derry 04:32.1 3 Scott McAuley NDAC 12.71
4 North Down 04:58.6 4 Jonny Ferguson CoD 11.75
4 x 100 METRES WOMEN DISCUS
1 Abbey 51.39 1 Brendan McConville NDAC 36.12
2 North Down 53.51 2 Peter Glass NDAC 32.72
3 City of Derry 57.27 3 Richard Lockhart NDAC 28.76
4 Henk Ketelaar CoD 26.03
5 Gavin McBride Abbey 25.21
POLE VAULT
1 Brendan McConville NDAC 4.60
2 Anthony McCreary Clon 4.20
3 Peter Glass NDAC 3.60
4 Jason Harvey LVAC 3.00
4 x 100 METRES MEN
1 City of Derry 44.81
2 North Down 45.08
3 Lagan Valley 46.17
4 Strabane 46.52
5 Lisburn 46.73
4 x 400 METRES MEN
1 Ballymena and Antrim 03:24.32
2 North Down 03:24.54
3 Strabane 03:33.64
4 City of Lisburn 03:34.37
5 City of Derry 03:36.43
6 Annadale Striders 03:38.11
Team Trophy Results
1 NDAC 106 NDAC 130
2 LVAC 57 C0D 73
3 ABBEY 50 ABBEY 60
4 C0D 45 AS 28
5 LIS 20 LVAC 19
LIS 19