Primary School - 800m

Boy          
1 Conal Kirk 1 B Lagan Valley AC 00:02:52
2 Mark McGrady 2 B East Down 00:02:54
3 Adam Prenter 3 B East Down 00:02:55
4 Ryan Sharkey 4 B Lagan Valley AC 00:02:56
5 Frank Starkey 6 B East Down 00:03:07
6 Cormack Glen 7 B u/a 00:03:09
Girl          
1 Orla McAteer 5 G Cannon Burke 00:03:03
2 Cydni McCullough 8 G Lagan Valley AC 00:03:13
3 Carmel McCrissican 9 G East Down 00:03:48
4 Emma Brown 10 G East Down 00:03:49

 

Girls Under 14- 2200m

1 Sasha Hooks G14 B.R.A. 00:07:08  
2 Joanne Mills G14 East Down 00:07:48  
3 Emily Mills G14 City of Lisburn AC 00:07:53  
4 Aine McCann G14 East Down 00:07:59  
5 Natasha Miskelly G14 Willowfield TH 00:08:01  
6 Maeve McCambridge G14 NBH 00:08:14  
7 Emma Docherty G14 NBH 00:08:29  
8 Rebecca Mains G14 Lagan Valley AC 00:08:34  
9 Emma Sharkey G14 Lagan Valley AC 00:08:39  
10 Katie Wright G14 Lagan Valley AC 00:08:59  
11 Catherine O'Boyle G14 Mid Ulster AC 00:09:24  
12 Catriona Liggett G14 NBH 00:10:00  
13 Nicole Brown G14 East Down 00:10:06  

 

Under 17 Boys, Senior Women, Veteran Men - 5000m

Boy Under 17        
1 Jordon Neill 1 B17 North Down AC 00:18:14
2 Andrew Jordan 3 B17 Willowfield TH 00:18:29
3 Aaron McGrady 4 B17 East Down 00:18:33
4 James O'Hare 5 B17 East Down 00:18:55
5 Robin Brown 6 B17 North Down AC 00:19:01
6 Declan Liggett 9 B17 North Belfast Harriers 00:19:09
7 Micheal Sweeney 11 B17 u/a 00:19:30
8 Steven McComiskey 18 B17 B.R.A. 00:20:31
9 Caomhan O'Connor 28 B17 North Belfast Harriers 00:21:45
10 Luke Hamill 41 B17 B.R.A. 00:28:59
11 Johnny Orr 42 B17 B.R.A. 00:29:35
Female Open        
1 Maria Skelton 7 F Lagan Valley AC 00:19:06
2 Ruth Gillespie 14 F City of Lisburn AC 00:20:09
3 Martina Hawkins 20 F Newcastle AC 00:20:49
4 Sinead Peoples 25 F Tir Chonaill 00:21:31
5 Sarah Quee 34 F Lagan Valley AC 00:23:25
6 Nicola Simpson 36 F North Down AC 00:25:35
Female Vet 40        
1 Carol Annesley 39 FV40 East Antrim Harriers 00:26:07
Female Vet 50        
1 Sally Patrick 40 FV50 Albertville Harriers 00:27:40
Male Vet 40        
1 Matthew Wray 2 V40 Ballymena & Antrim 00:18:24
2 Craig Hutchenson 10 V40 Larne AC 00:19:11
3 Ian Gillespie 21 V40 u/a 00:20:55
4 Brian Spence 29 V40 Larne AC 00:21:56
5 Peter McClenaghan 31 V40 B.A.R.F 00:22:15
Male Vet 45        
1 Jim Brown 8 V45 B.A.R.F 00:19:07
2 Johnny Davis 13 V45 Lunchtime Legends 00:19:59
3 Eric Montgomery 16 V45 Lagan Valley AC 00:20:17
4 Greg McClure 17 V45 Abbey AC 00:20:26
5 Manus Peoples 19 V45 Tir Chonaill 00:20:37
6 Michael Henry 26 V45 Pegasus 00:21:34
7 Edwin McNally 30 V45 Orchard County 00:22:07
Male Vet 50        
1 Brendan Montague 12 V50 Omagh harriers AC 00:19:40
2 Alan Keys 15 V50 Annadale Striders 00:20:16
3 Malcolm McCausland 22 V50 City of Derry 00:20:59
4 Brian Stewart 23 V50 North Belfast Harriers 00:21:21
Male Vet 55        
1 Francis Boal 24 V55 Ballydrain Harriers 00:21:26
2 Ricky Cowan 33 V55 Willowfield TH 00:23:04
3 Ian Taylor 35 V55 BARF 00:25:07
4 Dennis Hill 37 V55 Albertville Harriers 00:25:54
5 Robert Colborn 38 V55 Larne AC 00:26:07
Male Vet 60        
1 Roy Corry 27 V60 Willowfield TH 00:21:39

Boys Under 14- 2200m

1 Owen McCabe B14 NBH 00:07:08  
2 Declan Burns B14 St Columbs 00:07:11  
3 Nathan Miskelly B14 Willowfield TH 00:07:13  
4 Emmett Gallagher B14 St Columbs 00:07:50  
5 Matthew Harrison B14 St Columbs 00:07:59  
6 Dean Skelton B14 u/a 00:08:01  
7 Mike Martin B14 St Columbs 00:08:22  
8 Oisin Kavanagh B14 St Columbs 00:08:45  
9 Ryan Burns B14 St Columbs 00:08:57  
10 Tom Caldwell B14 St Columbs 00:09:02  
11 Mark Brennan B14 St Columbs 00:09:30  
12 Noel Brandy B14 St Columbs 00:09:50  
13 Glynn Evans B14 Willowfield TH 00:12:10  

 

Girls Under 17- 3000m

1 Emma McShane G17 East Down 00:12:30  
2 Catriona McCourt G17 NBH 00:12:47  
3 Jessica Craig G17 North Down AC 00:13:03  
4 Helena Dalzell G17 Willowfield TH 00:13:06  
5 Lauren Scott G17 North Down AC 00:13:07  
6 Hannah Addley G17 City of Lisburn 00:13:12  
7 Sinead Redmond G17 East Down 00:13:57  
8 Narsene Mahon G17 East Down 00:14:24  
9 Racheal Ramsey G17 Belfast High 00:15:07  
10 Ashley McGrady G17 East Down 00:15:23  
11 O McCambridge G17 NBH 00:16:02  

Open Men - 7500m

1 Paddy Hamilton O Annadale Striders 00:25:12  
2 Thomas Frazer O St Malachy's 00:25:17  
3 Paul Pollock O Abbey AC 00:25:55  
4 David McCarthy O west waterford 00:26:05  
5 Dermot Grant O City of Derry 00:26:22  
6 David Morwood O North Belfast Harriers 00:26:25  
7 Jonny McKee O Annadale Striders 00:26:42  
8 Simon Taylor O Abbey AC 00:26:53  
9 John Tracey O Willowfield TH 00:27:21  
10 Gregory Walsh O Ballymena Runners 00:27:30  
11 Jamie Budd O North Down AC 00:27:31  
12 Ciaran Kavanagh O Annadale Striders 00:27:34  
13 Tony Dalton O North Belfast Harriers 00:27:39  
14 Kevin Kearny O North Belfast Harriers 00:27:46  
15 Paul Carroll O Annadale Striders 00:28:00  
16 Marty Southwood O Annadale Striders 00:28:02  
17 Stewart Shannon O u/a 00:28:25  
18 Andy McKee O Annadale Striders 00:28:45  
19 Glenn McKendry O North Belfast Harriers 00:28:53  
20 Colon Davidson O East Antrim Harriers 00:29:01  
21 Mark McManus O Larne AC 00:29:19  
22 Ian Brannigan O Newcastle AC 00:29:24  
23 Anthony Mooney O Mid Ulster AC 00:29:24  
24 Michael Levelly O Annadale Striders 00:29:29  
25 Davey Wright O Lagan Valley AC 00:29:47  
26 Jason Wilson O Pegasus 00:29:39  
27 Emil Davis O u/a 00:30:20  
28 Steven Harkens O Larne AC 00:30:45  
29 Richard Cowan O Willowfield TH 00:30:54  
30 Paul Flemming O Lagan Valley AC 00:33:15  

Senior Men Team

1 Annadale Striders 20 pts    
1
Paddy Hamilton 00:25:12    
7
Jonny McKee 00:26:42    
12
Ciaran Kavanagh 00:27:34    
         
2 North Belfast Harriers 33 pts    
6
David Morwood 00:26:25    
13
Tony Dalton 00:27:39    
14
Kevin Kearny 00:27:46