Position

Name

Club

Perf

UK Challenge Points

 

 

 

WOMEN

 

 

 

 

 

 

100 Metres

Heat 1

 

 

 

 

1

Anna Boyle

B&A

11.73

 

 

 

2

Louise Kiernan

Fingallians

12.17

 

 

 

3

Aileen Connelly

Aberdeen AAC

12.37

 

 

 

4

Mary Devlin

Abbey AC

12.79

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100 Metres

Heat 2

 

 

 

 

1

Ailis McSweeney

Leevale AC

11.91

 

 

 

2

Amy Foster

North Down AC

11.94

 

 

 

3

Rachel Evans

B&A

13.12

 

 

 

4

Grainne Reid

Armagh AC

14.19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100 Metres

Final

+4.2

 

 

 

1

Anna Boyle

B&A

11.30

235

 

 

2

Amy Foster

North Down AC

11.69

176

 

 

3

Ailis McSweeney

Leevale AC

11.70

175

 

 

4

Louise Kiernan

Fingallians

12.08

118

 

 

5

Aileen Connelly

Aberdeen AAC

12.12

112

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

200 Metres

Final

 

 

 

 

1

Amy Foster

North Down AC

24.21

142

 

 

2

Leigh Whiteside

Abbey AC

25.49

 57

 

 

3

Jennifer Quinn

Lagan Valley AC

27.66

 

 

 

4

Grainne Reid

Armagh AC

28.99

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

400 Metres

Final

 

 

 

 

1

Lisa Doyle

City of Glasgow

54.66

146

 

 

2

Sarah Quinn

City of Glasgow

57.10

 85

 

 

3

Alison Reid

City of Glasgow

58.78

 

 

 

4

Kim Shaw

North Down AC

60.07

 

 

 

5

Mary Coghlan

Crusaders AC

61.79

 

 

 

6

Jennifer Quinn

Lagan Valley AC

68.64

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

800 Metres

Final

 

 

 

 

1

Lyndsey Monteith

City of Lisburn AC

02:15.07

 69

 

 

2

Wendy Davis

Lagan Valley AC

02:16.75

  52

 

 

3

Anna Rainey

Lagan Valley AC

02:19.35

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1500 Metres

Final

 

 

 

 

1

Kelly Reid

City of Lisburn AC

04:27.62

111

 

 

2

Kerry Harty

Newcastle AC

04:28.86

106

 

 

3

Lyndsey Freel

Dromore AC

04:33.82

  80

 

 

4

Ruth Gillespie

City of Lisburn AC

04:43.86

 

 

 

5

Eimear Martin

Sportsworld AC

04:44.22

 

 

 

6

Shelagh Murray

City of Derry AC

04:55.33

 

 

 

7

Hollie Turtle

Lagan Valley AC

05:00.42

 

 

 

8

Helen Murphy

Metro

05:02.59

 

 

 

9

Patricia Brady

Lagan Valley AC

05:18.97

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5000 Metres

Final

 

 

 

 

1

Suzanne McCormick

Lagan Valley AC

17:54.95

 65

 

 

2

Kyla Heanan

City of Lisburn AC

21:23.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100m Hurdles

Final

 +1.1

 

 

 

1

Catriona Pennet

Edinburgh Sh

14.16

142

 

 

2

Mandy Gault

Lagan Valley AC

15.80

 

 

 

3

Rowena Fair

Lagan Valley AC

17.65

 

 

 

4

Laura Frey

Lagan Valley AC

18.22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

400m Hurdles

Final

 

 

 

 

2

Aissata Soulama

BURKINA FASO

59.69

166

 

 

3

Catriona Pennet

Edinburgh Sh

68.07

 

 

 

4

Rowena Fair

Lagan Valley AC

75.96

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3000m Steeplechase

Final

 

 

 

 

1

Heather Martin

City of Lisburn AC

12:54.55

 

 

 

2

Lynn Murphy

B&A

14:14.95

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POLE VAULT

 

 

 

 

 

1

Claire Wilkinson

B&A

2.90

 80

 

 

2

Michelle Harvey

Lagan Valley AC

2.60

 50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HIGH JUMP

 

 

 

 

 

1

Claire Wilkinson

B&A

1.66

100

 

 

2

Linzi Herron

City of Lisburn AC

1.63

 85

 

 

3

Helen Buckley

Raheny Shamrock AC

1.55

 

 

 

4

Grainne Reid

Armagh AC

1.45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TRIPLE JUMP

 

 

 

 

 

1

Mary McLoone

Tirchonaill AC

12.41

144

 

 

2

Kiara Ferguson

City of Derry AC

11.05

 90

 

 

3

Jenny Curran

Orchard County AC

10.95

 85

 

 

4

Laura Frey

Lagan Valley AC

10.63

 73

 

 

5

Stephanie Keys

City of Derry AC

10.37

 62

 

 

6

Laura Loughlin

City of Lisburn AC

10.30

 60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LONG JUMP

 

 

 

 

 

1

Mary McLoone

Tirchonaill AC

6.22

162

 

 

2

Nike Ositodunrin

Edinburgh SH

5.94

134

 

 

3

Mandy Gault

Lagan Valley AC

5.89

129

 

 

4

Kiera Kearns

Celbridge AC

5.75

115

 

 

5

Linzi Herron

City of Lisburn AC

5.50

 90

 

 

6

Laura Loughlin

City of Lisburn AC

4.73

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SHOT PUTT

 

 

 

 

 

1

Eva Massey

North Down AC

15.57

181

 

 

2

Clarie McAleese

B&A

11.25

 95

 

 

3

Rhiannon McNally

Orchard County AC

11.00

 90

 

 

4

Lynsey Glover

Lagan Valley AC

8.66

 

 

 

5

Laura Frey

Lagan Valley AC

8.63

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DISCUS

 

 

 

 

 

1

Eva Massey

North Down AC

45.70

133

 

 

2

Caoimhe Vallelly-Gilroy

Abbey AC

32.94

 69

 

 

3

Rhiannon McNally

Orchard County AC

31.15

 60

 

 

4

Hannah Kyle

Lagan Valley AC

27.70

 

 

 

5

Lynsey Glover

Lagan Valley AC

26.63

 

 

 

6

Clarie McAleese

B&A

26.04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HAMMER

 

 

 

 

 

1

Shirley Webb

SCOTLAND

64.60

208

 

 

2

Mona Holm

NORWAY

62.74

198

 

 

3

Susan McKelvey

SCOTLAND

59.06

180

 

 

4

Rhiannon McNally

Orchard County AC

50.85

139

NI Record

 

5

Maggi Donnelly

Mid Ulster AC

39.04

 80

 

 

6

Lynsey Glover

Lagan Valley AC

37.29

 71

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JAVELIN

 

 

 

 

 

1

Laura Kerr

WSEH

48.11

155

 

 

2

Michelle Harvey

Lagan Valley AC

32.63

 78

 

 

3

Kerry Harvey

Lagan Valley AC

32.34

 76

 

 

4

Helen Buckley

Raheny Shamrock AC

29.93

 64

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MEN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100 Metres

Heat 1

 

 

 

 

1

Idrissa Sanou

BURKINA FASO

10.61

 

 

 

2

Jason Smyth

City of Derry AC

10.66

 

 

 

3

Daniel Kavanagh

Clonliffe Harriers

11.12

 

 

 

4

John McDiarmid

Pitreavie

11.22

 

 

 

5

Chris Dillon

Abbey AC

11.25

 

 

 

6

Andy Carroll

Lagan Valley AC

11.49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100 Metres

Heat 2

 

 

 

 

1

Paul Brizzel

BAAC

10.49

 

 

 

2

Antoine Burke

Crusaders AC

10.88

 

 

 

3

Diarmuid Smith

Navan AC

11.13

 

 

 

4

John Cleary

Nenagh Olympic

11.79

 

 

 

5

John Collins

St Patricks AC

12.35

 

 

 

6

Rod Leckie

Lagan Valley AC

12.61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100 Metres

Final

+5.5

 

 

 

1

Paul Brizzel

BAAC

10.30

200

 

 

2

Idrissa Sanou

BURKINA FASO

10.45

170

 

 

3

Jason Smyth

City of Derry AC

10.56

148

 

 

4

Diarmuid Smith

Navan AC

11.04

 52

 

 

5

Daniel Kavanagh

Clonliffe Harriers

11.06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

200 Metres

Heat 1

4.7

 

 

 

1

Paul McKee

Beechmount Harriers

21.30

 

 

 

2

Gerard O'Reilly

Shercock AC

22.54

 

 

 

3

Gary Coulter

BAAC

22.79

 

 

 

4

Alan McEntee

Shercock AC

23.17

 

 

 

5

Rod Leckie

Lagan Valley AC

25.78

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

200 Metres

Heat 2

3.70

 

 

 

1

Paul Brizzel

BAAC

21.55

 

 

 

2

David McCarthy

Le Cheile AC

21.86

 

 

 

3

Liam Nelson

Lagan Valley AC

22.64

 

 

 

4

Diarmuid Smith

Navan AC

22.78

 

 

 

5

John McDiarmid

Pitreavie

22.82

 

 

 

6

Andy Carroll

Lagan Valley AC

23.45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

200 Metres

Final

2.8

 

 

 

1

Paul McKee

Beechmount Harriers

21.06

174

 

 

2

David McCarthy

Le Cheile AC

21.80

100

 

 

3

Liam Nelson

Lagan Valley AC

22.38

 

 

 

4

Gerard O'Reilly

Shercock AC

22.60

 

 

 

5

Diarmuid Smith

Navan AC

22.85

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

400 Metres

Heat 1

 

 

 

 

1

Joe Godsell

Loughborough Uni

49.68

 

 

 

2

Nick Hogan

DSD

50.12

 

 

 

3

John Saulters

North Down AC

50.59

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

400 Metres

Heat 2

 

 

 

 

1

Nick Little

Loughborough Univ

49.59

 

 

 

2

Brendan Murphy

City of Lisburn AC

50.37

 

 

 

3

Jason Black

Willowfield Harriers

52.28

 

 

 

4

Andrew Kidd

DSD

52.34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

400 Metres

Heat 3

 

 

 

 

1

Brett Rund

Scotland

48.20

124

 

 

2

Brian Doyle

Harrow AAC

48.86

102

 

 

3

Michael Kennedy

DCH

51.99

 56

 

 

4

Matthew Newburn

BAAC

55.22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

400 Metres

Final

 

 

 

 

1

Brett Rund

Scotland

47.88

 

 

 

2

Brian Doyle

Harrow AAC

48.45

 

 

 

3

Joe Godsell

Loughborough Uni

49.58

 

 

 

4

Nick Hogan

DSD

50.02

 

 

 

5

Nick Little

Loughborough Uni

50.46

 

 

 

6

Brendan Murphy

City of Lisburn AC

50.89

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

800 Metres

Final

 

 

 

 

1

Raymond Adams

Lagan Valley AC

1:51.18

116

 

 

2

Michael Dyer

North Down AC

1:52.13

 97

 

 

3

Kevin McCloy

Mid Ulster AC

1:53.10

 77

 

 

4

Patrick Hamilton

City of Derry AC

1:54.67

 

 

 

5

Eamon Sweeney

St Malachy's AC

1:56.01

 

 

 

6

Mark Kirk

BAAC

1:56.51

 

NI Vets Record

 

7

Andrew Gourley

Willowfield Harriers

1:56.51

 

 

 

8

Jim Maginnis

BAAC

2:00.91

 

 

 

9

Sean Walsh

St Malachy's AC

2:02.06

 

 

 

10

Andrew McKee

Annadale Striders

2:07.23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1500 Metres

Final

 

 

 

 

1

Gareth Turnbull

St Malachy's AC

3:49.54

124

 

 

2

Paul Pollock

Abbey AC

3:55.36

 77

 

 

3

John Rogers

Annadale Striders

3:55.69

 74

 

 

4

Paddy Hamilton

Annadale Striders

3:59.06

 

 

 

5

Dominic McAlister

St Malachy's AC

4:02.09

 

 

 

6

Diarmuid Grant

City of Derry AC

4:03.82

 

 

 

7

Shane Kerr

Armagh AC

4:04.97

 

 

 

8

Ryan Faulkner

St Malachy's AC

4:05.00

 

 

 

9

Francis March

North Down AC

4:06.24

 

NI vets record

 

10

Paul Carron

Liverpool Harriers

4:14.57

 

 

 

11

Andrew McKee

Annadale Striders

4:19.78

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5000 Metres

Final

 

 

 

 

1

Joe McAllister

St Malachy's AC

14:39.31

 81

 

 

2

John Eves

DSD

15:00.62

 

 

 

3

Patrick Cassidy

Glaslough Harriers

15:07.90

 

 

 

4

Jonny McKee

Annadale Striders

15:13.88

 

 

 

5

Simon Taylor

Abbey AC

15:37.18

 

 

 

6

Matt Wray

BAAC

16:40.52

 

 

 

7

Richard Rodgers

Newcastle AC

17:36.20

 

 

 

8

Dara Furey

City of Derry AC

17:44.04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

110 Metres Hurdles

Final

 +3.2

 

 

 

1

Rob Newton

England

14.06

185

 

 

2

Seleke Samake

SENEGAL

14.19

175

 

 

3

Matus Janecek

SLOVAKIA

14.40

160

 

 

4

Jonathan Millar

DCH

15.28

 94

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

400 Metres Hurdles

Heat 1

 

 

 

 

1

Abdoulaye Issa Cherif

BENIN

53.10

 

 

 

2

Jonathan Millar

DCH

54.75

 

 

 

3

James Ruxton

Shercock AC

55.59

 

 

 

4

Liam McDermid

Victoria Park AAC

55.99

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

400 Metres Hurdles

Heat 2

 

 

 

 

1

Antoine Burke

Crusaders AC

52.82

 

 

 

2

Rob Newton

England

53.87

 

 

 

3

Chris Quinn

Lagan Valley AC

54.73

 

 

 

4

Patrick O'Donnell

Olympian AC

60.65

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

400 Metres Hurdles

Final

 

 

 

 

1

Rob Newton

England

51.88

178

 

 

2

Abdoulaye Issa Cherif

BENIN

51.97

175

 

 

3

Chris Quinn

Lagan Valley AC

53.77

130

 

 

4

James Ruxton

Shercock AC

54.64

109

 

 

5

Jonathan Millar

DCH

55.04

 99

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3000m Steeplechase

 Final

 

 

 

 

1

Andrew Dunwoody

Annadale Striders

09:29.10

101

 

 

2

Noel Carroll

Shercock AC

09:49.28

 61

 

 

3

Matthew Livingstone

BAAC

10:09.52

 

 

 

4

Simon Murray

Abbey AC

10:29.55

 

 

 

5

Colin Davidson

East Antrim Harriers

11:41.07

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POLE VAULT

 

 

 

 

 

1

Anthony McCreery

Clonliffe Harriers

4.40

110

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HIGH JUMP

 

 

 

 

 

1

Martin Kalafus

SLOVAKIA

2.05

125

 

 

2

Caolan Flanagan

BAAC

2.00

100

 

 

3

David Shields

Birchfield Harriers

1.90

 50

 

 

4

Gary Coulter

BAAC

1.90

 50

 

 

5

Simon Herron

St Columb's College

1.85

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TRIPLE JUMP

 

 

 

 

 

1

Alan Kennedy

Abbey AC

14.50

120

 

 

2

Leslie Leung

BAAC

14.36

114

 

 

3

Michael McDonald

PSNI

13.81

 92

 

 

4

Paul Curran

North Down AC

13.77

 90

 

 

5

Chris Donnelly

Abbey AC

13.17

 66

 

 

6

Martin Dunlop

Olympian AC

11.59

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LONG JUMP

 

 

 

 

 

1

Darragh O'Farrell

Borrisokane AC

7.30

140

 

 

2

Jonathan Ritchie

City of Edinburgh AC

7.10

120

 

 

3

Alan Kennedy

Abbey AC

6.99

109

 

 

4

Leslie Leung

BAAC

6.86

 96

 

 

5

Philip Browne

North Down AC

6.53

 63

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SHOT PUTT

 

 

 

 

 

1

Gerard Nagle

Star of the Sea

14.37

120

 

 

2

Jeremy Harper

North Down AC

13.90

119

 

 

3

Daniel Quinn

Annadale Striders

12.91

 75

 

 

4

Barry Delaney

Star of the Sea

11.39

 56

 

 

5

Mark McHugh

Lifford AC

9.59

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DISCUS

 

 

 

 

 

1

Jeremy Harper

North Down AC

46.78

191

 

 

2

Gerard Nagle

Star of the Sea

46.73

112

 

 

3

Ian McMullan

U/A

40.36

 85

 

 

4

Daniel Quinn

Annadale Striders

37.72

 75

 

 

5

Barry Delaney

Star of the Sea

35.43

 

 

 

6

Damian Crawford

Strabane Track Club

33.05

 

 

 

7

Mark McHugh

Lifford AC

29.45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HAMMER

 

 

 

 

 

1

Andy Frost

Woodford Green

69.29

212

 

 

2

Mark Hanily

Fr Murphy AC

53.55

126

 

 

3

Richard Murphy

City of Lisburn AC

48.16

 91

 

 

4

Francis Hanily

Fr Murphy AC

46.17

 82

 

 

5

Paddy Hanily

Fr Murphy AC

33.06

 73

 

 

 

 

 

 

 64

 

 

 

JAVELIN

 

 

 

 

 

1

Michael Allen

Abbey AC

79.55

 

NI Record

 

2

Said Al Harthy

OMAN

62.20

 

 

 

3

Paul Marry

Dunleer

55.28

 

 

 

4

Damian Crawford

Strabane Track Club

53.40

 

 

 

5

Daniel Mullen

Strabane Track Club

51.64

 

 

 

6

Aaron Crawford

Strabane Track Club

49.92

 

 

 

7

Sean McBride

Strabane Track Club

46.01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Primary School Mile

 

 

 

 

 

1

Deane Williamson

Windsor Hill P.S

5.55

 

 

 

2

Michael England

Friends School

5.57

 

 

 

3

Fiona Saygivar

St Dallan's Newry

6.05

 

 

 

4

Conor Fullerton

Windsor Hill P.S

6.11

 

 

 

5

Jordan Williams

Kilmaine P.S

6.12

 

 

 

6

Timothy Carson

Kilmaine P.S

6.20

 

 

 

7

Jordan Carlisle

Ben Madigan Prep

6.29

 

 

 

8

Victoria Kincaid

St Dallan's Newry

6.30

 

 

 

9

Maria Kincaid

St Dallan's Newry

6.34

 

 

 

10

Lucy McKee

Windsor Hill P.S

6.42

 

 

 

11

Yasmin Wilson

Ben Madigan Prep

6.46

 

 

 

12

Jamie Cochrane

Friends School

6.50

 

 

 

13

Hollie Murray

St Dallan's Newry

6.55

 

 

 

14

Andrew Agnew

Friends School

6.57

 

 

 

15

Jessica McBratney

Kilmaine P.S

7.10

 

 

 

16

Andrew Dyer

Ben Madigan Prep

7.28

 

 

 

17

Rebecca Mills

Friends School

7.34

 

 

 

18

Anna Tweedie

Kilmaine P.S

7.43

 

 

 

19

Nicholas Parker

Friends School

7.55

 

 

 

20

Hollie Webster

Kilmaine P.S

7.59

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 x 100m NI RELAY

 

U17 GIRLS

 

 

 

1

Bloomfield Collegiate

 

52.12

 

 

 

2

Lagan Valley

 

53.30

 

 

 

3

St Dominics Belfast

 

53.41

 

 

 

4

Ballymena and Antrim

 

54.54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 x 100m NI RELAY

 

U17 BOYS

 

 

 

1

City of Lisburn

 

44.25

 

 

 

2

St Patricks Newry

 

55.06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 x 100m NI RELAY

 

U13 GIRLS

 

 

 

1

Regent House

 

56.37

 

 

 

2

Friends School

 

56.54

 

 

 

3

Lagan Valley

 

58.03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 x 100m NI RELAY

 

U13 BOYS

 

 

 

1

Ballymena and Antrim

 

55.31

 

 

 

2

Regent house

 

55.42

 

 

 

3

Shimna College

 

55.47

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 x 100m NI RELAY

 

U15 BOYS

 

 

 

1

Regent House

 

47.05

 

 

 

2

Ballymena and Antrim

 

51.17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 x 100m NI RELAY

 

U15 GIRLS 1

 

 

 

1

North Down

 

50.60

 

 

 

2

Lagan Valley

 

53.21

 

 

 

3

City of Lisburn

 

53.74

 

 

 

4

Ballymena and Antrim

 

53.79

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 x 100m NI RELAY

 

U15 GIRLS 2

 

 

 

1

Ballymena and Antrim B

 

55.71

 

 

 

2

Lagan Valley B

 

58.29