Malcolm Cup Cross Country - Saturday 3 December 2005

Name Club Time Age Group
Veteran 5 Miles
1 David Morwood NBH 26.54 035
2 Gregory Walsh Ballymena Runners 28.20 035
3 Richard Rodgers Newcaslte AC 28.37 040
4 Damian McGinty Foyle Valley 28.43 040
5 Colin Davidson Duncairn Nomads 29.02 040
6 Peter Savage NBH 29.15 035
7 Andy Gregg Larne AC 29.21 035
8 Eddie Burns NBH 21.23 040
9 Alan McMillen East Antrim Harriers 29.28 035
10 Sammy McAnarvey Foyle Valley AC 29.37 050
11 Gary Kirwan Albertville 29.39 040
12 Dermot Connolly City of Derry 29.44 045
13 Ray Curran Ballymena Runners 29.58 050
14 Robert Wilson Willowfield 30.12 045
15 Paul Murphy NBH 30.14 050
16 Jim Newberry NBH 30.18 050
17 Nat Glenn Larne AC 30.29 040
18 David Allen Albertville 31.12 045
19 Oran McBride City of Derry 31.14 035
20 Tony Wall North Down 31.40 045
21 Hugh Boyle Springwell 32.21 050
22 Eric Montgomery Lagan Valley 32.31 045
23 Gerry O'Doherty Springwell 32.47 050
24 Jarvis McAvey North Down 32.47 040
25 Brian Stewart NBH 33.01 050
26 Bratton Alister Springwell 33.07 040
27 David Clarke NBH 33.21 055
28 Tony Folde NBH 33.41 040
29 Francis Boal Ballydrain Harriers 34.12 055
30 Cummings Simon North Down 34.31 035
31 Colin McRory Duncairn Nomads 34.40 040
32 Derek Cowan CIYMS 38.15 055
33 Robert Colboan Larne AC 42.23 055
U13 Boys & Girls 1 Mile
1 Jonny Douglas Ballyclare High 5.40
2 Peter Ferguson Ballyclare High 5.47
3 Finn Corrigan St. Michaels Enniskillen 5.47
4 Che Cullen St. Michaels Enniskillen 5.49
5 Lee Cullen St. Michaels Enniskillen 5.50
6 Louis Leonard St. Michaels Enniskillen 5.53
7 Sturart Hull Springwell 5.53
8 Philip Treacy 6.00
9 Chris Sheridan St. Michaels Enniskillen 6.05
10 Harry Heyburn Northn Down 6.05
11 Joanna Mills Ballyclare High 6.07 G
12 John Joe Strain St. Michaels Enniskillen 6.07
13 Laura Douglas B'clare HS 6.10 G
14 Matthew Harrison St Colums 6.11
15 David Millan North Down Ac 6.11
16 Caolin King East Down AC 6.17
17 Emily Mills B'clare HS 6.18 G
18 Leigh Jones St. Michaels 6.28 G
19 Jemma Lynch Sprigwell 6.24
20 6.24
21 Katie Kirk Lagan Valley 6.55 G
22 Sean O'Brien St Michaels 6.26
23 Connor McNally St Michaels 6.26
24 Natasha Miskelly Willowfield 6.31 G
25 Tom Caldwell St Coloms 6.34
26 Emma Skarkey Lagan Valley 6.39 G
27 Anthony Mulvey St Micheals 6.41
28 Emma Cathcart B'clare HS 6.43
29 Martin Byrne East Down 6.43
30 Ben Newell B'clare HS 6.47
31 Lucy Blacks B'clare HS 6.51 G
32 Gary Leonard St Michaels 6.56
33 Conall Mahon St Mishaels 6.57
34 Ryan Hyde St Mishaels 6.59
35 Niall Beggan StMichaels 6.59
36 Matthew Milligan St Mishaels 6.59
37 Andrew Sheidan St Michaels 7.11
38 Rachel Campbell B'clare HS 7.13 G
39 Eoin Gallagher St Michaels 7.13
40 Sean McManus St Michaels 7.13
41 Connor McNally St Michaels 7.24
42 Mark Dolan St Michaels 7.30
43 Seamus Raferty St Michaels 7.31
44 Lucy Camlin B'clare HS 7.31 G
45 Laura Curley B'clare HS 7.33 G
46 Thomas Allen GrogganPS 9.25
U15 Boys & Girls 2 Miles
1 Niall Cullan St. Michaels Enniskillen 11.27
2 Peter Raine Willowfield 11.37
3 Jennifer McBrien B'clare HS 11.40 G
4 Owan McCabe NBH 11.57
5 Declan Burns St Columbs 11.58
6 Nathan Miskelly Willowfield 12.11
7 Emma McShane East Down 12.27 G
8 Ciaren McKeown St Malachys 12.32
9 Andrew Mawhinney Coaleraine AI 12.35
10 Conal Jones St. Michaels Enniskillen 12.43
11 Philip McQuaid St. Michaels Enniskillen 12.47
2 Gerrard Britton St. Michaels Enniskillen 12.49
13 Rachel Gibson Lisburn AC 12.59 G
14 Emmett Gallagher St Columbs 13.15
15 Ryan Elliot St. Michaels Enniskillen 13.17
16 Phillip Gilliand Coleraine AI 13.28
17 Aiden Breen St. Michaels Enniskillen 13.42
18 Orlagh McKavanagh St Peters 13.44 G
19 Michael Backus B'clare HS 13.57
20 Conor McKeown Ballymena Academy 14.11
21 Owen Coyle St. Michaels Enniskillen 14.25
22 Ryan Dolan St. Michaels Enniskillen 14.27
23 Jaime Stouthers Willowfield 14.32
24 Clare Scott Northn Down 14.51 G
25 Barry Bannon St. Michaels Enniskillen 15.07
26 Erin Lynch Springwell 17.29 G
U17 Girls 2 Miles & U17 Boys 3 Miles
1 Ruth Gillespie Lisburn AC 11.55 G
2 Catriana McCourd NBH 12.50 G
3 Jessica Craig North Down 12.51 G
4 Lauren Scott North Down 12.53 G
5 Susan Smyth Beechmount 13.37 G
6 Hannah Addley Lisburn AC 13.42 G
7 Helena Dalzell Willowfield 13.53 G
8 Kirstie Bell Ballyclare High School 14.08 G
9 Holly O'Donnell Anderson NBH 15.33 G
10 Noel Collins Omagh Harriers 16.01
11 Andrew Gourley Willowfield 16.16
12 Daniel Diamond Beechmount 16.38
13 Sturart Brown Lisburn AC 16.46
14 Jordan Neil North Down 17.01
15 John Carlisle North Down 17.13
16 James O'Hare East Down AC 17.14
17 Andrew Jordan Willowfield 17.26
18 Jonathan Weir Shimnah 17.41
19 Robin Brown North Down 17.50
20 Sean Matthews St. Malachy's 17.59
21 Micheal Slevin St. Michaels Enniskillen 18.38
22 Colum Monaghan St. Michaels Enniskillen 18.48
23 Matthew Caddell St. Malachy's 18.56
24 Ryan Quigley Shimnah 18.59
25 Patrick O'Boyle Beechmount 19.01
26 Niall McGoldrick St. Michaels Enniskillen 19.29
27 Alan Blain Ballyclare High School 19.34
28 Paul McGinnity St. Michaels Enniskillen 20.55
29 Mark Grant St. Malachy's 21.21
Horwill Cup - Veterans & Ladies Open
1 Kelly Reid Lisburn AC 18.13 F
2 Gary Lynch City of Derry 18.41 060
3 David Seaton North Down 18.51 060
4 Louise McClean Beechmount 18.59 F
5 Shiela Budkin City of Derry 19.00 F035
6 Brain Smyth North Down 19.25 060
7 Rhona Harkins Lagan Valley 19.37 F35
8 Michelle Sturm Omagh Harriers 19.39 F
9 Norman Lellyett North Down 19.40 060
10 Sarah Neary NBH 19.49 F
11 Hazel McCausland Omagh Harriers 20.14 F35
12 Heather McClaren Lisburn AC 20.25 F
13 Eric Frizell Lisburn AC 20.30 055
14 Alison Adaire Lagan Valley 20.39 F
15 Stephanie Hambling North Down 21.40 F035
16 Sarah Quee Lagan Valley 21.43 F
17 Jim Peat East Antrim 21.44 060
18 Hilary Kernaghan North Down 21.51 F35
19 Kerry Iveston North Down 22.11 F
20 22.45
21 Hugh Young North Down 22.56 065
22 Nicola Simpson North Down 23.27 F
23 Maureen Oliver Dub Runners 23.50 F050
24 Pauline Massey North Down 24.18 F040
25 Anna McBride NBH 24.23 F
26 Hazel Hunter Lagan Valley 24.30 F
27 Michael Spotswood Duncairn Nomads 24.50 065
28 Suzanna Allen Ballymena Runners 25.00 F035
29 K Murphy North Down 25.13 F035
30 Bertie Grimason East Antrim 26.15 070
31 Fran Wright East Antrim 27.08 F045
32 Jeanette Butron East Antrim 28.52 F055
33 29.10
34 Marian Hayes East Antrim 29.55 F045
Malcolm Cup - Open Men & U20 Men
1 Paddy Hamilton Annadale Striders 20.49
2 Dairmuid Grant City of Derry 21.11
3 Alan Bogle City of Derry 21.26
4 Owen Carleton NBH 21.31 U20
5 Gregg Roberts City of Derry 21.39
6 Paul Blaney NBH 21.49
7 Francis Marsh North Down 21.54
8 Peter Smith NBH 22.02
9 Jamie Budd Norht Down 22.17
10 Paul Carroll Annadale Striders 22.31
11 Kevin Kearney NBH 22.43
12 Gareth Hill Ballymena & Antrim 22.40
13 Chris Madden Lisburn AC 22.54 U20
14 Mark Connolly Finn Valley 23.05
15 Stevie Wilson Springwell 23.10
16 M Keeley City of Derry 23.15
17 Ian Barrett Ballymena & Antrim 23.24
18 Dominic Hazlett City of Derry 23.26
19 Michel Le Velly Annadale Striders 23.30
20 Marty Southwood Annadale Striders 23.32
21 Patrick Hamilton City of Derry 23.57
22 Matthew Livingstone CAI 24.21 U20
23 Scott Sheffold East Antrim 24.35 U20
24 D Morgan Ballyclare High School 24.46 U20
25 Ludovic Doroo Annadale Striders 25.22
26 Dara Furey City of Derry 25.26
27 James Surgenor NBH 25.57 U20
28 Kevin MacAllister HiElbow Tri Club 26.15
29 Philip Rowan CAI 27.11 U20
30 Simon McCrory Duncairn Nomand 27.55 U20
31 Andy Breslin City of Derry 28.50
32 29.10