Kit Kat All-Ireland Schools’ Track & Field 2006

Junior Girls

100m

            1          T Paxton          Glenlola CS                             12.92

            2          H Todd            Ballyclare HS                           12.93

            3          J Healy            Col na Toirbirte                       13.00

            4          E Crotty           Notre Dame                             13.10

            4          C Morrissey     St Declan’s K’thomas              13.10

            6          N Field             Scoil Dara                                13.24

            7          N Ni Cathain    Bower Athlone                        13.52

            8          K Codyre         Col Iognaid                              13.88

200m

            1          K Colwell        Glastry Coll                             26.20

            2          J Healy            Col na Toirbhirte                     26.29

            3          T Paxton          Glenlola           Coll                 26.36

            4          K Humphries   St Angela’s                              26.43

            5          S Creanor         Loreto St Stephen’s Green       26.67

            6          C Mooney        St Wolstens CS                        26.89

            7          A CunninghamBower Athlone                         27.83

            8          R Allen            Taylor’s Hill                            27.99  

800m

            1          A Brennan       Heywood CS                           2.17.00

            2          S Hooks           BRA                                        2.17.07

            3          L Woods          Col Muire Ennis                       2.18.94

            4          R Shaw            Galway CC                              2.19.71

            5          C McMahon     BRA                                        2.22.10

            6          S Hennessy      Rosbercon                               2.30.89

            7          D O’Keefe       Col Treasa Kanturk                  2.37.48

            8          A Hurley          Bower Athlone                        2.39.06           

1500m

            1          T Jamieson      Dom Wicklow                         4.51.90

            2          C Mageean       Assumption B’hinch                4.55.66

            3          E Tangney       St Brigid’s                                4.55.96

            4          F McKenna      Loreto Dalkey                          4.59.04

            5          J McBrien        Ballyclare HS                           5.08.57

            6          E Mills             Strathearn                                5.10.11

            7          S Moloney       Ursuline           Thurles            5.19.30

            8          S Nugent          Col Muire Ennis                       5.23.95           

1200m Walk

            1          F Dennehy       Mercy Waterford                     5.51.65

            2          M Curley         Seamount Kinvara                   5.56.77           

            3          J Prendeville    Tarbert CS                               6.09.79
4          E Prendeville   Pres Dingle                              6.19.33

            5          C O’Dowd       Ballinamore PPS                      6.27.08

            6          C Harrington    SH Westport                            6.27.36

75m Hurdles

            1          C McManus     St Dominic’s Cabra                  11.70

            2          S Furnan          Maryfield                                 11.99

            3          A McNeilly      Regent House                          12.13

            4          O Finn             Kinsale CS                               12.91

            5                                                                                  12.51

            6          T Fogarty         Sc Mhuire C-on-Suir                12.68

            7          M McKelvey    Bloomfield Coll                       12.71

            8          A Tighe            Drumshambo VS                     13.00              

High Jump

            1          M Klangton      Loreto Kilkenny                      1.63

            2          M Harrington   Sacred Heart Westport             1.58

            3          O Finn             Kinsale CS                               1.58

            4          C Farrell           Athenry VS                              1.55

            5          C Harrington    Sacred Heart Westport             1.50

            6          A Bartley         Sc Mhuire Carrick-on-Suir       1.45

            6          A Brennan       St Columba’s Stranorlar           1.45

            7          A Nevin           St Mary’s Nenagh                    1.45

Long Jump

            1          C Farrell           Athenry VS                              5.10

            2          L McKeown     Strathearn                                4.94

            3          A O’Connor     Abbey VS Donegal                  4.94

            4          L Creaven        Pres Athenry                            4.92

            5          A Bartley         Scoil Mhuire Carrick-on-Suir   4.87

            6          M Kerr             St Louis Rathmines                  4.87

Triple Jump

            1          C Martin          Belfast Royal Academy           9.60

            2          G Power           Pres Clonmel                           9.58

            3          L Harvey         Abbey VS Donegal                  9.41

            4          J Russell          Holy Faith Clontarf                  9.27

            5          H Thompson    Kilkeel HS                               9.22

            6          L Creaven        Pres Athenry                            9.05

            7          E Foley            Holy Faith Clontarf                  8.51

            8          A Sheehan       Scoil Mhuire Bruff                  8.02    

Pole Vault

            1          R Fennell         St Augustines                           2.45

            2          A Nevin           St Mary’s Nenagh                    2.30

            3          R Kelly            Greendale CS                           2.10

            4          K Salley           Rathdown                                1.90

            5          C Farrelly         Rathdown                                1.70                            

Shot Putt                                

            1          C Fitzgerald     Pres Tralee                               1360

            2          L Feely            St Columba’s Stranorlar           1000

            3          T Bradfield      Bandon Gr School                   982

            4          S Daly              St Leo’s Carlow                       957

            5          G McNally       Luran JHS                                947

            6          T Conlon         Pres Kilkenny                          939

            7          C Kennedy      St Declans Kilmacthomas        906

            8          B Ebron           Clounagh JHS                          844

Discus

            1          C Fitzgerald     Pres Tralee                               37.71

            2          S Daly              St Leo’ Carlow                         29.95

            3          T Bradfield      Bandon Gr School                   29.61

            4          K Lees             Cookstown HS                         24.17

            5          L Jones            Brownlow HS                          24.08

            6          S McGee          Loreto Kilkenny                      23.03

            7          F O’Donovan   Mount Anville                         22.54

            8          D McDowell    Regent House                          20.85

Javelin

            1          A Sheehan       Sc Mhuire Bruff                      35.25

            2          A Long            Regent House                          33.76

            3          Z Scanlon        Ard na Deise                            32.69

            4          S McCrudden   Stranrolar VS                           29.17

            5          R Bolger          Dominican Wicklow                28.95

            6          G O’Sullivan    Sacred Heart Drogheda            26.78

Hammer

            1          A G McNally   Lurgan Junior HS                     35.10

            2          K Flynn           Pres Miltown                            32.88

            3          M Fitzgerald     St Augustines                           29.84

            4          R O’Farrell       Rosbercon                               29.37

            5          R Keys             Regent Hse Newtownards        28.29

            6          LI Feely           St Columbas Stranorlar            25.62

4x100m Relay

            1          Belfast Royal Academy                                   51.48

            2          Strathearn                                                        52.18

            3          Rosbercon                                                       52.21

            4          St Aloysius Carrigtwohill                                 52.93

            5          St Declan’s Kilmacthomas                               53.74

            6          Alexandra                                                        54.05

            7          Bower Athlone                                                54.19

            8          Presentation Athenry                                       54.24

Best School Overall:  Belfast Royal Academy

 

 

Intermediate Girls

100m

            1          N Whelan        Pres Waterford                         12.25

            2          C O’Shea         Sc Mhuire Kanturk                  12.52

            3          S Lawlor          St Mary’s Naas                        12.58

            4          S Kilduff         St Louis K’mage                      12.65

            5          K Malomo-ParisGlenola                                  12.68

            6          F Reville          Pres Wexford                           12.42

            7          E Lewis            Hunterhouse                            13.10

            8          A Esselemont   Carraroe CS                             13.11  

200m

            1          N Whelan        Pres Waterford                         25.13

            2          R Angline        Portmarnick CS                        25.88

            3          H Lewis           Bloomfield coll                        25.90

            4          C O’Shea         Sc Mhuire Kanturk                  26.33

            5          S Kilduff         St Louis K’magh                      26.50

            6          F Reville          Pres Waterford                         26.68

            7          C McDonagh   St Doninic’s                             26.85

            8          T Donnellan     Pres Headford                          27.10

300m

            1          H Cross            Bandon GS                              39.86

            2          S Kelly             St Leo’s                                   41.38

            3          K Shaw            Movilla HS                              42.18                                      

            4          T Donnellan     Pres Headford                          42.32

            5          S Denny           Our Lady’s Grove                    43.02

            6          S Connolly       Cal Oranmore                          43.55

            7          S Heaney         Luman Christi                          44.56

            8          K Sheahan       Ursuline Waterford                  46.92

800m

            1          M O’Connor    Ursuline Waterford                  2.15.73

            2          C Everard        Pres Kilkenny                          2.17.22

            3          R Gibson         Wallace HS                              2.17.29

            4          B Walsh           Ursuline Waterford                  2.19.86

            5          S Huet              Loreto Foxrock                        2.19.96

            6          C McCourt       Malone Coll                             2.21.82

            7          A Kirk             Col Iognaid                              2.28.38

1500m

            1          C Cronin          Abbey CC Waterford               4.35.37

            2          S Huet              Loreto Foxrock                        4.43.41

            3          K Walsh           Ursuline Waterford                  4.48.91

            4          C Nolan           St Leo’s                                   4.49.08

            5          J Hanley          Ursuline Thurles                      4.58.43

            6          T Gebrezgi       St Dominics                             4.58.81

            7          E McShane      St Mary’s DownPatrick            5.02.26

            8          M English        Loreto Letterkenny                  5.04.61

3000m

            1          C Ffrench O’Carroll     Lor St Stephens Green 9.50.08

            2          R Ffrench O’Carroll     Lor St Stephens Green 10.34.08

            3          F Ross                          Dungannon Int             10.48.79

            4          G Sweeney                  Loretto Foxrock           10.58.96

            5          D Fegan                       St Patrick’s Keady       11.06.26

            6          N O Ceallaigh              Taylors Hill                  11.14.54

2000m Walk

            1          D Carolan                    Dominican Wicklow    9.44.24

            2          So Prendeville              Tarbert CS                   10.09.85

            3          F Bruton                      St Columba’s S’orlar    10.16.64

            4          Sr Prendeville              Tarbert CS                   10.17.37

            5          S Tighe                        Drumshambo VS         10.39.40

            6          S Forrestal                    Rosbercon                   10.43.67

300m Hurdles

            1          K Sheehan       Ursuline Waterford                  42.70

            2          J Barr               Ursuline Waterford                  43.85

            3          K Hewitt          Priory College                          45.82

            4          S McManus      St Dominic’s Cabra                  47.81

            5          D O’Connor     Kilkenny College                     47.95

            6          H Coey                        Regent House              49.23

            7          I Gorman         Taylor’s Hill                            51.01

80m Hurdles

            1          K Sheahan       Ursuline Waterford                  11.81

            2          R Miskelly       Bloomfield Coll                       12.36

            3          R Tyson           St Colmcille’s CS                     12.72

            4          G Moggan        Sancta Maria                            12.94

            5          K Hewitt          Priory Coll                               13.29

            6          L Njekwe         Col Muire Ennis                       13.63

            7          C McWeeey     Carrick CS                               13.91

            8          N O’Dowd       Carrick CS                               14.06

High Jump

            1          G Moggan        Sancta Maria Ballyroan            1.70

            2          M Farrell          Eureka Kells                            1.60

            3          J Hughes          Kings Hospital                         1.55

            3          L Herron          Craigavon SHS                        1.55

            5          L Kelly            Borrisokane CC                       1.50

            6          A Grimes         Carrick-on-Shannon                1.45

            7          L O’Reilly        Pres Tralee                               1.45

            8          L Richardson   Cookstown HS                         1.45                

Long Jump

            1          H Lewis           Bloomfield Coll                       554

            2          I Morrisson      Col Eoin Youghal                    544

            3          H Cross            Bandon Gr School                   543

            4          L Herron          Craigavon SHS                        531

            5          L Holmes         Kings Hospital                         525

            6          A Enright         St Mary’s Naas                        500

Triple Jump

            1          J Barr               Ursuline Waterford                  10.95

            2          D Porteous       Victoria College Belfast           10.40

            3          A Daniels         Scoil Dara Kilcock                   10.38

            4          L Kelly            Borrisokane CC                       10.37

            5          L Moore           Hunrwehouse                         9.96

            6          S Donnelly       Ursuline Waterford                  9.75

            7          S Brow             Bloomfield College                  9.71

            8          C Nolan           St Leos Carlow                        9.45                                                                

Pole Vault

            1          S Brackett        St Augustine’s                          2.70

            2          S Ní Riain        Col  Eoin, Youghal                  2.60

            3          F Smith            Bailieboro CS                          2.20

            4          E Dolan           Rathdowney                            2.20

            5          A Fennell         St Augustines                           2.20

            6          S Vonmalus     Rathdown                                2.00

Shot Putt

            1          J Brown           Magherafelt HS                        11.93

            2          M Fitzgerald     St Aloysius Carrigtwohill         11.45

            3          A Hickey         Loreto Kilkenny                      11.00

            4          K O’Shea         Pres Miltown                            10.53

            5          K Maye            St Attracta’s Tubbercurry         9.58

            6          S Bradfield      Bandon Gr School                   8.76

            7          S Boyd             Loreto Kilkenny                      8.36

            8          P Doherty        Thornhill College Derry           7.84

Discus

            1          R Maguire        St Josephs of Cluny Killiney   33.52

            2          S Bradfield      Bandon Grammer School        32.03

            3          N Mooney       Mercy Doon                            29.02

            4          R Hedley         Strathearn                                25.96

            5          C Donaldson    MCB                                        24.00

            6          O Thomas        St Mary’s Ballina                     23.60

            7          O Drysdale      BRA                                        22.55

            8          A Holker          Bridgestown VS                       21.81

Javelin

            1          O McDonald    Colaiste Ris                              35.67

            2          R Farrelly         St Michaels Finglas                  32.47

            3          P Doherty        Thornhill Coll Derry                31.74

            4          G Brown          Thornhill Coll Derry                30.51

            5          R Dallas           Cookstown HS                         29.27

            6          K Ryder           St Davids Greystones               27.76

Hammer

            1          K O’Shea         PRES MILTOWN                    40.91              

            2          A HICKEY      LORETO KILKENNY             39.39  

            3          M McCARTHYCOACHFORD COLLEGE      37.21

            4          M DONNELLY ST PIUS MAGHERAFELT    36.30

            5          M Sutherland   Loreto Wexford                       36.10

            6          J Carroll           Borrisokane CC                       30.12

4x100m Relay

            1          Ursuline Waterford                                          50.80

            2          St Leos Carlow                                                51.03

            3          St Dominics High School                                 51.33

            4          Bloomfield Collegiate                                      51.45

            5          St Colmcille’s Knocklyon                                51.55

            6          St Aloysius Carrigtwohill                                 52.88

            7          Taylor’s Hill                                                    53.60

            8          St Pauls Oughterard                                         56.19

Best School Overall:  Ursuline Waterford

 

Senior Girls

100m

            1          A Foster           Glenlola Coll                           12.22

            2          L McCardle      St Angela’s                              12.65

            3          M Deevy          Mercy Waterford                     12.67

            4          N Allen            Taylor’s Hill                            13.04

            5          E Melvin          Manor House                           13.19

            6          N Kirwan         Pres Carlow                             13.45

200m

            1          A Foster           Glenlola Coll                           24.68

            2          M Murphy       Mercy Waterford                     24.88

            3          L Kiernan        Col Ide                                     25.24

            4          K Carson         Ballymena Academy               25.51

            5          L McCardle      St Angela’s                              26.12

            6          E Melvin          Manor House                           26.58

            7          N Allen            Taylor’s Hill                            26.66

400m

            1          M Deevy          Mercy Waterford                     57.71

            2          J Patterson       Dalriada                                   58.38

            3          A O’Brien        Inst of Education                     58.80

            4          L Scriven         St Leos Carlow                        59.31

            5          C Wallace        Coleraine                                 60.74

            6          JA Harrington  Taylor’s Hill                            62.12

            7          SJ Boyce          Mercy Sligo                             62.73

800m

            1          L Crowe           Pres Tralee                               2.13.30

            2          L Scriven         St Leo’s                                   2.13.84

            3          R Briscoe         Comeragh C-on-Suir                2.16.72

            4          SJ Boyce          Mercy Sligo                             2.22.10

            5          N Simpson       Lagan Coll                               2.32.15

            6          C McAuley      St Genevieve’s HS                   2.35.38

1500m

            1          S Tracy            Kings Hospital                         4.41.16

            2          R Gilespie        Carrickfergus GS                     4.97.52

            3          B Woods          HF Clontarf                             4.49.15

            4          M Walsh          Inst of Education                     4.52.28

            5          R Briscoe         Comeragh C-on-S                    4.58.96

            6          S Neary            BRA                                        5.03.24

            7          K Kelly            St Ailbe’s                                 5.10.00

            8          S Gayer            St Mary’s Mallow                    5.17.79

3000m

            1          R Gillespie       Carrickfergus GS                     10.23.46

            2          P Barry            Ursuline Thurles                      10.30.26

            3          S Neary            BRA                                        10.40.37

            4          C Baker           Inst of Education                     10.44.65

            5          K English         St Pauls Waterford                   10.56.86

            6          R Pearson        Friends JHS                             10.59.19

            7          L Buckley        St Peters Dunboyne                 12.35.20

            8          R Loftus          Gortnor Abbey                        13.25.34

3000m Walk

            1          L Reynolds      Marian Mohill                          14.47.5

            2          N Alcorn          Loreto Kilkenny                      18.28.80

            3          A Drew            Wilson’s Hospital                    19.17.99

100m Hurdles

            1          M Murphy       Mercy Waterford                     15.12

            2          C MkcMahon   BRA                                        16.13

            3          AM Phelan       St Brigid’s Callan                     16.19

            4          E Mullan          Regent House                          17.31

            5          S Doyle            Our Lady’s Templeogue          18.16

            6          S Finnegan       Loughrea VS                            19.58

400m Hurdles

            1          J Patterson       Dalriada                                   64.91

            2          J Corcoran       Santa Sabina                            69.80

            3          A Moles           Regent House                          72.04

            4          S Woods          Holy Faith Clontarf                  73.59

            5          E Brick            Mt Hawk                                  75.77

High Jump

            1          C McNamara   Pres Athenry                            1,63

            2          A Ruane          Mercy Sligo                             1.60

            2          C Wilkinson     Cross & Passion Ballycastle     1.60

            4          AM Crowe       St Nathys Ballaghadereen        1.55

            5          G O’Rourke     Inst of Educatin Dublin           1.50

            6          A Lavery         Sullivan Upper Sch                  1.45

            7          G Murphy        Muckross                                 1.40

Long Jump

            1          K Proper          St Pauls Waterford                   6.08

            2          A Ruane          Mercy Sligo                             5.34

            3          H Murphy        Ursuline Waterford                  5.05

            4          S Dougherty     Belfast Royal Academy           5.00

            5          L Lochlon        Banbridge Acad                       4.66

            6          D Doyle           Loreto Bray                             4.46

            7          N Mladek         Sullivan US                              4.42

            8          N Kirwan         Pres Carlow                             4.37

Triple Jump

            1          L Loughlin       Banbridge Academy                10.67

            2          K Ferguson      St Cecilias Derry                      10.66

            3          H Murphy        Ursuline Waterford                  10.47

            4          L Frey              Methodist College Belfast        10.40

            5          A Miller           St Leos Carlow                        9.37

            6          N Halpin          Tarbert CS                               9.21

            7          S Finnegan       Loughrea VS                            8.71

            8          L Buckley        St Peter’s Dunboyne                8.55

Pole Vault

            1          C Wilkinson     Cross & Passion Ballycastle     3.00

            2          M Harvey        Strahearn                                 2.70

            3          N Young          Ratdown                                  2.70    

Shot Putt

            1          L Cogan           St Kevins Dunlavin                  1288

            2          Y Hickey         Loreto Kilkenny                      1033

            3          R Pedlow         Grosvenor Gr School               845

            4          R Harris           Grosvenor Gr School               832

            5          K O’Connor     St Joseph’s Abbeyfeale           826

            6          E Sprule           Foyle & L’Derry                      816     

Discus

            1          P Conway        Muckross                                 34.14

            2          R Roche           Col na Toirbhirte Bandon        30.75

            3          Y Hickey         Loreto Kilkenny                      28.64

            4          K O’Connor     St Josephs Abbeyfeale             28.43

            5          E Ashe             Ard Scoil na nDeise                 28.24

            6          R McNally       UBI Lurgna                              27.93

            7          H Kyle             Methodist Coll Belfast             26.90

            8          L Glover          Wellington College                  23.91

Javelin

            1          D Byrne           Fingal CC                                 39.18

            2          M Harvey        Strathearn                                32.65

            3          K Harvey         Strahearn                                 32.38

            4          R Roche           Col na Toirbhirte                     32.22

            5          K Proper          St Pauls Waterford                   31.55

            6          S Treacy          Kings Hospital                         31.50

            7          C Ketelar         St Cecilia’s Derry                     25.95

Hammer

            1          R McNally       UBI Lurgan                              48.32

            2          AM Cronin      Col Choilm Ballinacollig          48.26

            3          L Cronin          Col Choilm Ballinacollig          42.77

            4          L Glover          Wellington college                   37.47

            5          L Wynne          Rathdown                                36.66  

4x100m Relay

            1          Mercy Waterford                                             49.45

            2          Glenola Collegiate                                           49.92

            3          Sullivan Upper School                                     50.52

            4          Muckross Park                                                 51.54

            5          St Wolstens CS                                                52.52

            6          Mercy Sligo                                                     55.05

Best School Overall:  Mercy Waterford

 

 

Wheelchairs 100m     

            1          L Regan           Killina Offaly                          30.90

            2          C Breen           Gorey CW Wexford                34.56

            3          S Smyth           Mercy Coolock Dublin            36.06

            4          S McGrath       St Joseph’s Tulla                      45.32

 

Irish Milers Ladies    

            1          Aoife Byrne                 DSD IMC                     4.15.2

            2          Rachel Ogden              BMC                            4.15.8

            3          Orla Drumm                UCC IMC                    4.24.6

            4          Laura Kenny                BMC                            4.31.2

            5          Patrycya Wladarczky   Poland                         4.38.0

            6          Kerry Harly                 Newcastle                    4.43.6

            7          Ellen Diskin                 DCM                            4.46.6                         

Junior Boys

100m

            1          S Hamilton       Regent House                          11.60

            2          C Fullerton       Newry HS                                11.97

            3          C O’ Callaghan St. Brendan’s                          12.04

            4          J Howard         Col Choilm Swords                  12.04

            5          P Palmer          St. Augustine’s                         12.53

            6          P Dean             St. Benildas                              12.60

            7          N Staunton       Pres Headford                          13.00

            8          L O’ Cathain    Marist Athlone                         14.45  

           

200m

            1          C McCarren     St. Macartan’s                          24.34

            2          R Graham        Regent House                          24.78

            3          C Caufield       Pres., Athenry                          24.99

            4          C. O’ Callaghan St. Brendan’s                         25.00

            5          T Hickey          Scoil Eoin Athy                       25.37

            6          R Healy           St. Clement’s                           25.82

            7          C Nenorca       Galway CC                              34.86  

800m

            1          L Markham      St. Flannan’s                            2.03.45

            2          C Barter           St. Finnian’s Mullingar             2.04.13

            3          J McAllister     Ballyclare HS                           2.05.62

            4          M O’ Sullivan  McEgan           Coll                  2.10.34

            5          S Lacey            Castleknock                             2.10.57

            6          P McNulty       St. Joseph’s, Foxford               2.15.09

            7          M Hoy             St. Michael’s Enniskillen         2.16.68

            8          J Hayes            Pres Carlow                             2.19.57

15000m

            1          S Quinn           DLS Waterford                        4.14.00

            2          P Milliard         Hartstown CS                           4.20.26

            3          K Pierce           St. Fintan’s                               4.26.97

            4          T Dineen          DLS Macroom                         4.28.09

            5          R Monaghan    Grance VS                               4.28.09

            6          K McCool        Dungannon Int                         4.33.52

            7          S Boggs            St. Finian’s M’gar                    4.36.45

            8          P McLaughlin  St. Eunan’s                              4.37.91

80m Hurdles

            1          P Whelan         Templeogue                             11.88

            2          I Durkan          Davitt Coll                               11.97

            3          P Maher           Davis Mallow                          12.59

            4          D McIlroy        BRA                                        12.61

            5          D Hegarty        St. Catherine’s VS                    12.78

            6          E O’ Halloran  Rochestown Coll                     12.95

            7          D Africano      St. Raphael’s                            12.99

            8          R Hallam         Monkstown CBC                     13.05  

1200m  Walk

            1          M Penrose        Holy Cross Strabane                6.00.13

            2          G Sheehy         Doon CBS                               6.04.53

            3          C McManamin Rice College                            6.05.23

            4          S Treanor         St. Macartan’s                          6.14.19

            5          S O’ Loughlin  Rice College                            6.17.39

            6          J McHugh        Belvedere                                6.25.17

4x100m Relay

            1                                 Regent House                                        46.65

            2          Newbridge House                    47.12

            3          Blackrock College                   47.75

            4          Tralee CBS                              48.39

            5          HRC Mountbellow                   48.46

            6          Grosvenor Grammar                48.66

            7          Glenstal Abbey                        50.54

            8          St. Joseph’s Galway                 51.55

High Jump

            1                                 M Healy               Youghal CBS                       1.66

            2          L Curran          St. Declan’s                             1.66

            3          P Dean             St. Benildas                              1.63

            4          A Moore          Carrckfergus GS                      1.60

            4          A Heffernan    Newtown School                     1.60

            4          C Cahoon        Grosvenor GS                          1.60

            7          B Mulligan       Terenure                                  1.60

            8          S Cunningham Regent House                          1.55                            

Long Jump

            1          S Hamilton       Regent House                          5.94

            2          E Fahy             King’s Hospital                        5.91

            3          J Keogh           Carlow CBS                             5.88

            4          T Hickey          Scoil Eoin, Athy                      5.51

            5          D McIlroy        BRA                                        5.47

            6          N Jege             St. Caimin’s                            5.30

Triple Jump

            1          R McCarthy     Wesley                                     11.24

            2          A McNeill        Regent House                          11.00

            3          D McGuckian  St. Mary’s Magherafelt            10.89

            4          W O’ Siorain    Belvedere                                10.85

            5          E Fahy             Kings Hospital                         10.78

            6          C McKeown    RBAI                                       10.71

            7          M Healy           Youghal CBS                           10.55

            8          A Walsh           St. Attracta’s, Tubbercurry       10.30

Pole Vault

            1          P Palmer          St. Augustine’s                         3.00

            2          T Houlihan      St. Augustine’s                         2.70

            3          M Mullan         MCB                                        2.60

            4          T O’ Sullivan   Belvedere                                2.50

            5          B McIlroy        MCB                                        2.40

            6          K Doherty        Belvedere                                2.40

            7          G Keogh          CBS Monkstown                      2.20

Discus

            1          J Lysaght         Belvedere                                39.52

            2          E O’ Cathain    Scoil Chiarain, An Cathru Rua 38.95

            3          B Geraghty      Belvedere                                37.68

            4          R Banahan       CBC Monkstown                     33.70

            5          D Ryan            Col Eoin, Youghal                   32.64

            6          P Mullen          Belvedere                                32.32

 

Javelin

            1          D Atkinson      Cookstown HS                         42.30

            2          B McGuinness St. Peters, Wexford                  42.16

            3          A O’ Sullivan   Scoil Mhuire, Bruff                 37.13

            4          C King             Bangor GS                               36.54

            5          A Katayev       St. Clements                             35.87

            6          C McMillan      Kings Hospital                         33.94

            7          K Smith           Comeragh Coll, Carrick-on-Suir32.74

            8          J Stewart         St, Josephs                              32.69

Shot Putt

            1          B Geraghty      Belvedere                                13.25

            2          L Ruibys          Rice Coll                                  12.94

            3          B McGuinness St. Peters                                  12.86

            4          S Lynch           Belvedere                                12.84

            5          P Mullen          Glenstal Abbey                        11.79

            6          E O’ Cathain    An Ceathru Rua                       11.76

            7          H Davis           RBAI                                       11.38

            8          C Tipping         Knockbreda HS                       11.33  

Hammer

            1          C Walsh           Belvedere                                45.44

            2          P Donovan       Carrick VS                               41.14

            3          C Campion      Belvedere                                36.95

            4          L Luibys          Rice College                            34.54

            5          D Hayes           Pres, Milltown                          32.22

            6          C McCartney   Grosvenor GS                          30.12

 

Best School Overall:  Belvedere College

 

Intermediate Boys

100m

            1          G O’ Reilly      Bailieboro CS                          11.20

            2          F Olamisade     RBAI                                       11.21

            3          C Russell         Waterpark                                11.31

            4          M Hynes          St. Paul’s                                  11.32

            5          C O’ Cathain    Marist Athlone                         11.52

            6          A Munnelly     St. Aidan’s CBC                      11.53

            7          B McGilton      Mt Hawk                                  11.62

            8          P O’ Flaherty   Moate CS                                 12.01

200m

            1          G O’ Reilly      Bailieboro CS                          22.71

            2          M Hynes          St. Paul’s                                  22.96

            3          P McCarron     St. Macartan’s                          22.99

            4          B Ryan            DLS Waterford                                    23.73

            5          B McGilton      Mt. Hawk                                 24.03

            6          P Finn              Garbally                                   25.06  

400m

            1          B Gregan         St. Mark’s CS                           48.65   RECORD

            2          J Williamson    Newry HS                                50.75

            3          T Aiken           Omagh Acad                            51.55

            4          F Horgan          Highschool Clonmel                52.26

            5          C Kenny          Col Chroi Naofa                      52.95

            6          D O’ Brien       St. Joseph’s Drogheda             53.87

            7          P O’ Flaherty   Moate CS                                 55.83

            8          F Seillman        St. Gerald’s Catlebar                60.78  

800m

            1          N Tuohy          Newtown School                     1.55.58

            2          A Gourley        Dundonald HS                         1.56.84

            3          M McDonald   St. Aidan’s CBS                       1.57.43

            4          T Carroll          St. Mary’s Ballisodare              1.57.49

            5          A Woods         Craigavan SHS                         2.01.19

            6          C Jones            St. Fintan’s                               2.08.55

1500m

            1          N Tuohy          Newtown School                     3.59.57

            2          I Ward             Royal and Prior                        4.02.07

            3          R Faulkner       St. Malachy’s                           4.06.05

            4          E McDonnell   St. Aidan’s CBS                       4.07.75

            5          K Maher          Nenagh CBS                            4.09.79

            6          S Corcoran       St. Paul’s                                  4.10.39

            7          J O’ Hare         St. Patrick’s Downpatrick        4.18.03

            8          P Hogan           C-on-S CBS                             4.23.66

3000m

            1          C Murphy        Douglas CS                              8.49.65

            2          C Dooney        CBC Monkstown                     8.55.20

            3          K Cooper         Waterpark                                9.01.66

            4          K Maher          Nenagh CBS                            9.01.69

            5          A Gourley        Dundonald HS                         9.10.05

            6          A Doherty        Malone Coll                             9.11.85

            7          D Fitzmaurice  Dunshaughliin CS                    9.13.49

            8          L Stenson         Mullingar CC                           9.17.78           

 

 

100m Hurdles

            1          C O’ Cathain    Marist Athlonoe                       14.23

            2          P Byrne                        Carlow CBS                 14.91

            3          P Doherty        St. Columba’s S’orlar               15.20

            4          C Britton          Abbey VS                                15.32

            5          C McCrossan   Castleknock                             15.47

            6          A Corcoran      DLS Waterford                                   

400m Hurdles

            1          C Russell         Waterpark                                58.27

            2          C Britton          Abbey VS                                58.87

            3          A Corcoran      DLS Waterford                        59.81

            4          C Sheridan       St. Fintan’s                               60.81

            5          D Quane          Kilkenny Coll                          61.19

            6          J Ruane                        Abbey VS                               

1500m Steeplechases

            1          N Collins         Drumragh Int                           4.21.94

            2          T Cotter           St Mary’s Dundalk                   4.31.57

            3          L O’ Brien       St. Aidan’s C’hill                     4.33.55

            4          R Duggan         St. Brogan’s                             4.35.50

            5          J Francis          Tramore CBS                           4.35.92

            6          E Murphy        Douglas CS                              4.53.60

            7          K Jennings       Oatlands                                  5.03.20

            8          C Magee          St. Malachy’s                           5.06.87           

2000m Walk

            1          N Prendeville   An Daingean                            9.37.38

            2          L Campion       Belvedere                                10.14.38

            3          S Darby           St. Joseph’s Drogheda             10.55.78

            4          M Moran          Balla Secondary                       11.03.47

            5          J Brady                        Rice College                12.01.52

            6          S Shaw             St. Eunan’s                              12.30.71

4 x100m  Relay

            1          RBAI                                                               44.13

            2          Belvedere                                                        44.31

            3          Campbell College                                            44.57

            4          Salesian College                                               46.42

            5          Bandon Grammar School                                46.60

            6          Youghal CBS                                                   46.82

            7          Marist Athlone                                                 46.82

            8          Garbally College                                              48.84

High Jump

            1          J Harvey          Campbell Coll                          1.95

            2          G Coulter         Ballymena Acad                      1.95

            3          C Halsey          Shimna Coll, Newcastle           1.95

            4          K Foroughi      Gormancton                             1.90

            5          K McManus     Colaiste Ris, Dundalk              1.85

            6          P Byrne            Carlow CBS                             1.85

            7          D McGowan    St. Colman’s, Claremorris        1.65

            8          D Kennedy      Pres, Headford                         1.65    

Long Jump

            1          D Quilligan      Patrician Acad, Mallow            6.36

            2          M McLean       Campbell Coll                          6.31

            3          N Reid             BRA                                        6.27

            4          N Counihan     St. Enda’s                                6.23

            5          P Burns            Bandon GS                              5.94

            6          M Kilduff        CUS Dublin                             5.80

            7          F Egan             Knockbeg Coll, Carlow           5.78

            8          P Carroll          Castleknock                             5.75

Triple Jump

            1          S Wilson          Craigavon SHS                        13.31

            2          N Counihan     St. Enda’s                                13.28

            3          D McArdle       Grosvenor GS                          13.24

            4          A McMullen    St. Mary’s Magherafelt            12.70

            5          F Egan             Knockbeg Coll                         12.30

            6          N Rogers          CBC Monstown                       12.10

            7          L Townsend     Castleknock                             11.58

Pole Vault

            1          P McGlinchey  MCB                                        3.70

            2          J Harvey          Campbell Coll                          3.50

            3          M O’ Connor   CBC Monkstown                     3.40

            4          C Healy           Blackrock                                3.30

            5          R Murphy        Roscrea                                    3.10

            6          C Donnelly      MCB                                        3.10

Discus

            1          D Keys            Regent House                          45.94

            2          D Clifford        Killorglin                                 45.75

            3          L Mangan        Belvedere                                45.46

            4          C Reynolds      Belfast Royal Academy           42.70

            5          D Kennedy      Abbey CC Waterford               41.85

            6          N Lovic           Belvedere                                35.46

Javelin

            1          B Burns           Bandon GS                              51.10

            2          S McBride        Strabane GS                             48.42

            3          M Allen           Methodist Coll Belfast             47.94

            4          P Du Toit         King’s Hospital                        45.35

            5          P McDonald     Scoil Mhuire Trim                    41.48

            6          D Cornally       Ard Scoil Chiarain, Clara         40.68

            7          S Kennedy       St. Declan’s Kilmacthomas      39.49

            8          E Healy           St. Clements                            38.39

Shot Putt

            1          L Mangan        Belvedere                                16.39  

            2          D Clifford        Killorglin                                 13.70

            3          A McClenaghanAntrim GS                              13.51  

            4          N Lovic           Belvedere                                13.38

            5          D Kennedy      Abbey CC                                12.94

            6          S Wilson          Banbridge Acad                       11.77

            7          J Egan              St. Joesph’s, Galway                11.47

            8          D Smith           Roscommon CBS                    11.31              

Hammer

            1                                 G Kelly                St. Gerald’s Castlebar           53.34

            2                                 D Keys                 Regent House Newtownards            53.06

            3                                 CF Barry              Belvedere                             51.38

            4                                 W Caffrey            Belvedere                             47.16

            5                                 B Gregan              Gormanstown                       47.06

            6                                 C Leckey             BRA                                                 41.89

 

Best School Overall:  Belvedere College

 

Senior Boys

100m

            1          J Smyth            Limavaddy GS                         11.00

            2          D Duff             Hewitt Coll                              11.22

            3          P Dooley          Inver Coll                                11.39

            4          R Rath             High School                             11.52

            5          P Brophy         St. Michael’s                            11.62

            6          D Reilly           HRC Mountbelllow                  12.15

            7          D Moore          Garbally                                   12.49              

200m

            1          J Smyth            Limavaddy GS                         21.96

            2          D Duff             Hewitt Coll                              22.49

            3          C Quinn           MCB                                        22.78

            4          M Morgan        Gormanstown                          22.96

            5          P Brophy         St. Michael’s                            23.25

            6          B Henchy        Bandon GS                              23.31

            7          D Moore          Garbally                                   24.36

400m

            1          A Toolan                     Castleknock                 50.19

            2          C O’ Driscoll-Collins   Ard Scoil Ris               50.29

            3          k O’ Doherty               St. Columb’s                50.78

            4          J Black                         RBAI                           51.09

            5          M Morgan                    Gormanstown              51.35

            6          A Conway                   HRC Mountbellow       55.48

            7          P Collier                       Glenstal Abbey            55.94

800m

            1          D McCarthy     St. Augustine’s                         1.52.88

            2          B Markham      St. Flannan’s                            1.54.35

            3          C Murphy        Naas CBS                                1.55.60

            4          J Black             RBAI                                       1.57.70

            5          A Stenson        Mullingar CBS                         2.01.71

            6          S Brophy         St. Gerald’s Castlebar              2.14.62           

1500m

            1          S Bermingham Suttin Park                               3.55.17

            2          G Downey       Tramore CBS                           3.57.38

            3          J Coughlin       Castleknock                             4.01.61

            4          S Kerr              Abbey GS, Newry                   4.04.08

            5          E Hamilton      St. Malachy’s                           4.12.93

            6          S Walsh           St. Malachy’s                           4.15.60

            7          C Gordono       St. Gerald’s Castlebar              4.40.75

            8          E Brady           Rice College                            4.42.93

5000m

            1          B O’ Neill        St. Michael’s                            16.01.40

            2          C Flanigan       Malone Coll                             16.14.26

            3          S Ryan             St. Oliver’s                               16.18.30

            4          L McCrone      Belvedere                                16.19.70

            5          M Maher          St. Flannan’s                            17.11.58

            6          D Quinn           Shimna Coll                             17.25.73         

110m Hurdles

            1          E Hannon        OL Templemore                      15.36

            2          D O’ Connor    Castleknock                             15.83

            3          S McCauley     Regent House                          15.94

            4          C Kirkpatrick   MCB                                        16.33  

400m Hurdles

            1          C Quinn           MCB                                        53.65

            2          J Fagan                        St. Kieran’s                  55.50

            3          A Bell              MCB                                        59.28

            4          N Matthews     St. Pat’s Navan                        60.25

            5          B O’ Connor    Beara CS                                  61.58

            6          M Kennedy      St. Enda’s Limerick                 70.52

2000m Steeplechase

            1          S Scullion        Wellington                               5.58.36

            2          E Healy            Clonkeen                                 6.09.67

            3          R Fitzsimons    St. Mark’s CS                           6.12.04

            4          M Livingstone  Coleraine AI                            6.15.71

            5          A McGowen    St. Malachy’s                           6.21.86

            6          D O’ Foghlu     St. Augustine’s                         6.28.30

            7          P Boylan          HF/ DLS Skerries                     6.30.84

            8          S O’ Loughlin  St. Flannan’s                            6.41.08           

3000m Walk  

            1          P Fitzpatrick     St Patrick’s Cavan                    14.10.25

            2          C Hare             Portmarnok                              18.55.50

            3          E Gallagher      Belvedere                                19.35.23

4x 100 Relay

            1          Castleknock College                                        42.92

            2          Belvedere College                                            44.05

            3          MCB                                                                44.46

            4          Grosvenor Grammar                                        44.98

            5          Bandon Grammar                                            46.13

            6          Glenstal Abbey                                                46.45

            7          Garbally                                                           47.70

High Jump

            1          E Kelly            St. Kieran’s Kilkenny              1.95

2          D Shields         Newry TC                                1.90

            3          A Fox              RBAI                                       1.80

            4          I Crowley         Tralee CBS                              1.75

            5          J Niblock         Regent House                          1.75

            5          R Flanagan       Youghal CBS                           1.75

            7          K Harty            Dungannon CBS                      1.75    

Long Jump

            1          E Hannon        OL Templemore                      6.73

            2          A Kennedy      Magherafelt HS                        6.71

            3          L Sweetham     St. Aidan’s CBS                       6.36

            4          B O’ Connor    Beara CS                                  6.29

            5          R Whelan         Clonkeen Coll                          6.16

            6          L Balman         Ennis CC                                 6.11                            

Triple Jump

            1          A Kennedy      Magherafelt HS                        14.00

            2          E Kelly            St. Kieran’s, Kilkenny             13.70

            3          J Shanley         Belvedere                                12.84

            4          D Brennan       Kilkenny CBS                          12.67

            5          J Kirkpatrick    NE Institute                              12.52  

            6          S McCauley     Regent House, Newtownards   12.26

            7          K Harty                        Dungannon CBS          11.74

            8          P McNamara    Roscommon CBS                    11.39

                        N Rice             St. Gerald;s, Castlebar              11.17

                        W Doyle          Roscommon CBS                    11.08

                        M Graham       Ennis CC                                

Pole Vault

            1          A McCreery     Belvedere                                4.40

            2          M Bannon        St. Augustine’s                         3.80

            3          J Rodgers         CBC Monkstown                     3.80

            4          I Rogers           DLS Raheny                            3.60

            5          J Flanagan        Youghal CBS                           3.40

            6          J Anderson      MCB                                        3.20

Discus

            1          C Healy           Belvedere                                45.84

            2          P Hazler           Bishopstown CBS                    44.28

            3          P McCabe        Belvedere                                45.04

            4          S Drennan        Belfast High School                 32.15

            5          M O’ Reilly      Bailieboro CS                          31.47

            6          I Crowley         Tralee CBS                              31.04              

Javelin

            1                                 D Mullan              Omagh CFE                        52.03

            2          P Glass             Campbell Coll                          51.43

            3          A Rice             Wesley                                     49.30

            4          A Crawford     Strabane GS                             49.26

            5          C Healy           Newtown School                     41.42

            6          S Ryan             Belvedere                                40.09  

Shot Putt

            1          C Healy           Belvedere                                1436

            2          P Hazler           Bishopstown CBS                    1282

            3          P Glass             Campbell Coll                          1276

            4          R Murphy        Castleknock                             1268

            5          M O’ Reilly      Bailieboro CS                          1268

            6          A Jones            OL Templemore                      1180

            7          M Whelan        Brookfield Clg                         1160

            8          N Mullen         Clongowes                               11.35

Hammer

            1          P McCabe        Belvedere                                51.28

            2          A Kenneally    Coachford Coll                        45.95

            3          J Cullinen        CBC Monkstown                     38.36

            4          D Heffernon    Belvedere                                37.84

            5          A Treacy          Coleraine AI                            36.93

            6          M Whelan        Brookfield Coll                        36.92

 

Best School Overall – College of Science Cup:       Belvedere College

 

President’s Shield:     Castleknock College

 

 

                                   

Wheelchair 100m

            1          K Armstrong    East Glendalough                     23.82

            2          J Boyle                        Nenagh CBS                27.83

            3          D Berry                        Aston, Cork                 28.56

            4          P Donnelly       Belvedere                                29.82              

 

Irish Milers Club 1

            1          M Christie        Mullingar IMC                         3.44.63

            2          G Murray         St. Malachy’s                           3.45.14

            3          M Kenneally    Clonliffe IMC                          3.45.55

            4          C Parr              BMC                                        3.46.53

            5          B Farrell           Sli Chulann IMC                      3.49.51

            6          R Watkinson    BMC                                        3.50.66

            7          Martin Williams           BMC                            3.53.85

            8          B Harding                                                        3.55.93           

Irish Milers Club 2

            1          E Everand        KCH                                        3.54.99

            2          G Hynes          MSB                                        3.56.19

            3          D Earls             Inbhear Dee                             3.57.76

            4          G Thornton      Galway City                             3.58.58

            5          D Kelly            Sligo                                        3.59.57

            6          G Coughlin      Crusaders                                 4.00.48

            7          K Fitzmaurice  UCD                                        4.01.10

            8          J Warne           Raheny AC                              4.02.89