Senior Men's 60 m A 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

Semi

Final

 

1

Baptiste, Leon

England

6.88

6.82

6.83

 

2

Brizzel, Paul

Ballymena & Antrim A.C.

6.87

6.86

6.83

 

3

Plumber, Daniel

England

6.94

6.97

6.93

 

4

Smyth, Jason

City of Derry A.C.

6.96

6.95

6.95

 

5

Davis, Jonny

Lagan Valley A.C.

7.03

7.08

7.11

 

6

Henyecz, Adam

City of Edinburgh

7.13

7.11

7.13

 

Senior Men's 60 m - Other Results 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

Semi

Final

 

 

Fleming, Stephen

Crusaders A.C.

7.05

7.13

 

 

 

Duff, Derek

Leevale A.C.

7.14

7.17

 

 

 

Hynes, David

Menapians A.C.

7.14

7.18

 

 

 

Graham, Darragh

Sli Cualann A.C.

7.2

7.19

 

 

 

Kavanagh, Daniel

Clonliffe Harriers A.C.

7.18

7.2

 

 

 

Nelson, Liam

Lagan Valley A.C.

7.16

7.21

 

 

 

Leung, Leslie

Ballymena & Antrim A.C.

7.19

7.27

 

 

 

Graham, Andrew

Lagan Valley A.C.

7.19

7.31

 

 

 

Mc Donagh, Ciaran

Fr. Murphys A.C.

6.83

DNS

 

 

 

Thomas, Matthew

South Lucia

6.91

DISQ

 

 

 

Barnett, Tony

Tralee Harriers A.C.

7.08

DISQ

 

 

 

O'Donovan, Darren

Leevale A.C.

7.17

DNS

 

 

 

Hogan, Nick

Dundrum South Dublin A.C.

7.21

 

 

 

 

Mc Namara, Carl

Leevale A.C.

7.22

 

 

 

 

Mc Mahon, Sean

Ballymena & Antrim A.C.

7.23

 

 

 

 

Laffey, John

Clonliffe Harriers A.C.

7.24

 

 

 

 

Smith, Dermot

Navan A.C.

7.26

 

 

 

 

Chinyoka, Ignatius

Lagan Valley A.C.

7.29

 

 

 

 

Hughes, Adam

Menapians A.C.

7.29

 

 

 

 

Disdarevic, Slavin

Crusaders A.C.

7.3

 

 

 

 

Mc Donald, Peter

St. Peter's A.C.

7.3

 

 

 

 

Moore, Rudi

City of Derry A.C.

7.3

 

 

 

 

Daly, Philip

Shercock A.C.

7.33

 

 

 

 

Blanc, Jason

North Down A.C.

7.35

 

 

 

 

Bourke, Brendan

Limerick A.C.

7.36

 

 

 

 

Lynch, Alan

Youghal A.C.

7.38

 

 

 

 

Jones, Alex

Birchfield Harriers

7.39

 

 

 

 

Condon, Christopher

Clonliffe Harriers A.C.

7.4

 

 

 

 

Carroll, Andy

Lagan Valley A.C.

7.44

 

 

 

 

Tango, Jason

Navan A.C.

7.46

 

 

 

 

Monaghan, Joseph

Navan A.C.

7.5

 

 

 

 

Walkin, John

Mayo A.C.

7.51

 

 

 

 

Browning, Richard

Ballymena & Antrim A.C.

7.52

 

 

 

 

O'Loughlin, Cian

Navan A.C.

7.53

 

 

 

 

Mc Entee, Alan

Shercock A.C.

7.55

 

 

 

 

Stapleton, Derek

Navan A.C.

7.59

 

 

 

 

Cleary, John

Nenagh Olympic A.C.

7.61

 

 

 

 

Rush, Aidan

Canon Burke A.C.

7.63

 

 

 

 

Shields, John Paul

Letterkenny A.C.

7.69

 

 

 

 

Carew, John

Dooneen A.C.

7.69

 

 

 

 

Tsokeng, Arsene

Letterkenny A.C.

7.7

 

 

 

 

Reilly, Emmet Peter

Navan A.C.

7.76

 

 

 

 

Kerr, Adam

Fingallians A.C.

7.83

 

 

 

 

Gillen, Daniel

Athenry A.C.

7.83

 

 

 

 

Mc Kenna, Sean

Dublin City Harriers A.C.

8.11

 

 

 

 

Clinton, Tom

Navan A.C.

8.57

 

 

 

 

Lynas, Paul

Annadale Striders

8.7

 

 

 

Senior Men's 200 m A 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

 

Final

 

1

Gillick, David

Dundrum South Dublin A.C.

21.48

 

21.45

 

2

Gotz, Rudolp

Czech Republic

21.74

 

21.74

 

3

Graham, Darragh

Sli Cualann A.C.

22.27

 

21.95

 

4

Hynes, David

Menapians A.C.

22.54

 

22.7

 

Senior Men's 200 m B 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

 

Final

 

1

Duff, Derek

Leevale A.C.

22.55

 

22.4

 

2

Hogan, Nick

Dundrum South Dublin A.C.

22.7

 

22.67

 

3

Mc Namara, Carl

Leevale A.C.

22.91

 

22.88

 

4

Saulters, John

North Down A.C.

23.01

 

23.18

 

Senior Men's 200 m - Other Results 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

 

Final

 

 

O'Reilly, Gerard

Shercock A.C.

23.13

 

 

 

 

Nelson, Liam

Lagan Valley A.C.

23.14

 

 

 

 

O'Donovan, Darren

Leevale A.C.

23.18

 

 

 

 

Crawford, Aaron

Strabane Track Club

23.25

 

 

 

 

Smith, Dermot

Navan A.C.

23.36

 

 

 

 

Moore, Rudi

City of Derry A.C.

23.39

 

 

 

 

Lynch, Colm

Iveragh A.C.

23.46

 

 

 

 

O'Doherty, Kevin

Strabane Track Club

23.46

 

 

 

 

Taggart, Simon

Donore Harriers A.C.

23.5

 

 

 

 

Kennedy, Michael

Dublin City Harriers A.C.

23.62

 

 

 

 

Graham, Andrew

Lagan Valley A.C.

23.66

 

 

 

 

Kenny, Ian

Ballymena & Antrim A.C.

23.69

 

 

 

 

Daly, Philip

Shercock A.C.

23.8

 

 

 

 

Carroll, Andy

Lagan Valley A.C.

23.83

 

 

 

 

Hughes, Adam

Birchfield Harriers

23.86

 

 

 

 

Chinyoka, Ignatius

Lagan Valley A.C.

23.88

 

 

 

 

Minn, Chris

Clonliffe Harriers A.C.

23.94

 

 

 

 

Tango, Jason

Navan A.C.

24.03

 

 

 

 

Monaghan, Joseph

Navan A.C.

24.08

 

 

 

 

Kidd, Andrew

Dundrum South Dublin A.C.

24.32

 

 

 

 

O'Loughlin, Cian

Navan A.C.

24.51

 

 

 

 

Stapleton, Derek

Navan A.C.

24.57

 

 

 

 

Rush, Aidan

Canon Burke A.C.

24.72

 

 

 

 

Mc Ateer, Seamus

Strabane Track Club

24.83

 

 

 

 

Tsokeng, Arsene

Letterkenny A.C.

25.03

 

 

 

 

Shields, John Paul

Letterkenny A.C.

25.13

 

 

 

 

Kerr, Adam

Fingallians A.C.

25.59

 

 

 

 

Gibson, Mark

Letterkenny A.C.

27.01

 

 

 

 

Clinton, Tom

Navan A.C.

28.5

 

 

 

 

Lynch, Alan

Youghal A.C.

DNF

 

 

 

 

Reilly, Emmet Peter

Navan A.C.

DNF

 

 

 

 

Doherty, Ronan

Olympian Youth A.C.

DNS

 

 

 

 

Browning, Richard

Ballymena & Antrim A.C.

DNS

 

 

 

Senior Men's 400 m A 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

 

Final

 

1

Francique, Alleyne

Grenada

47.74

 

46.19

 

2

Mc Carthy, David

Le Cheile A.C.

48.24

 

47.43

 

3

Murphy, Brian

U.C.C. A.C.

48.95

 

48.57

 

4

Burke, Antoine

Crusaders A.C.

49.53

 

48.59

 

Senior Men's 400 m B 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

 

Final

 

1

Hort, Peter

Slovakia

49.76

 

50.36

 

2

Mc Guirk, Ian

Edinburgh

50.4

 

50.45

 

 

Morgan, Michael

Beechmount Harriers A.C

50.44

 

DNS

 

 

Jorganson, Steffan

Denmark

49.97

 

DNS

 

Senior Men's 400 m - Other Results 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

 

Final

 

 

Ware, Kieran

Togher A.C.

50.71

 

 

 

 

Quinn, Michael

Abbey A.C.

50.75

 

 

 

 

Saulters, John

North Down A.C.

50.87

 

 

 

 

Ruxton, James

Shercock A.C.

50.91

 

 

 

 

Murphy, Brendan

Lisburn A.C.

51.13

 

 

 

 

Brizzel, Paul

Ballymena & Antrim A.C.

51.19

 

 

 

 

Cogley, Kevin

Menapians A.C.

51.25

 

 

 

 

Taggart, Simon

Donore Harriers A.C.

51.49

 

 

 

 

Walsh, Kevin

Togher A.C.

51.58

 

 

 

 

Patton, Thomas

North Down A.C.

51.61

 

 

 

 

Tobin, Daniel

Clonliffe Harriers A.C.

51.64

 

 

 

 

Carlyle, Aaron

City of Derry A.C.

51.93

 

 

 

 

Kennedy, Michael

Dublin City Harriers A.C.

52.01

 

 

 

 

O'Sullivan, Michael

Metro/St. Brigid's A.C.

52.28

 

 

 

 

Williamson, Joshua

Canon Burke A.C.

52.98

 

 

 

 

Matthews, Niall

Navan A.C.

52.99

 

 

 

 

Kidd, Andrew

Dundrum South Dublin A.C.

53.14

 

 

 

 

O'Donnell, Patrick

Olympian Youth A.C.

54.04

 

 

 

 

Mc Ateer, Seamus

Strabane Track Club

54.38

 

 

 

 

Gibson, Stephen

Letterkenny A.C.

54.71

 

 

 

 

Mc Cormack, Shane

Menapians A.C.

55.31

 

 

 

 

Mc Grady, Aaron

East Down A.C.

58.51

 

 

 

 

Doherty, Ronan

Olympian Youth A.C.

58.58

 

 

 

 

O'Brien, Liam

Togher A.C.

DNS

 

 

 

Senior Men's 800 m 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

 

Final

 

1

Nasrat, James

Wales

1.53.18

 

1.50.75

 

2

Repcik, Josef

Slovakia

1.58.1H

 

1.52.16

 

3

O'Connell, Ciaran

Glaslough Harriers A.C.

1.56.65

 

1.53.09

 

4

Lajcak, Matus

Slovakia

1.53.43

 

1.53.58

 

5

Morrow, Steven

Ballymena & Antrim A.C.

1.57.77

 

1.55.66

 

6

Carron, Paul

Liverpool Harriers

1.57.71

 

1.57.00

 

 

Mc Dermott, Dermot

Sligo A.C.

1.58.58

 

 

 

 

Everard, Eoin

Kilkenny City Harriers A.C.

1.59.0H

 

 

 

 

Hamilton, Patrick

City of Derry A.C.

1.59.99

 

 

 

 

Mc Bride, Gavin

Abbey A.C.

2.01.91

 

 

 

 

Mooney, Daniel

Letterkenny A.C.

2.02.42

 

 

 

 

Surgeoner, James

North Belfast Harriers

2.02.98

 

 

 

 

Tivy, Ian

Togher A.C.

2.03.0H

 

 

 

 

Lawther, Robin

Annadale Striders A.C.

2.06.91

 

 

 

 

Mc Donagh, Morgan

Dunboyne A.C.

2.07.3H

 

 

 

 

Woods, Alister

Orchards County A.C.

2.07.6H

 

 

 

 

Kearns, Ronan

Tallaght A.C.

2.08.0H

 

 

 

 

Swaby, Brian

Waterford A.C.

2.08.20

 

 

 

 

Gibson, Mark

Letterkenny A.C.

DNS

 

 

 

 

Madden, Chris

City of Lisburn

DNS

 

 

 

Senior Men's 1500 m 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

 

Final

 

1

Nolan, James

U.C.D. A.C.

3.53.44

 

3.44.12 CBP

 

2

Mc Carthy, David

West Waterford A.C.

4.01.61

 

3.48.24 

 

3

O'Lionáird, Ciarán

Leevale A.C.

4.02.39

 

3.48.72 

 

4

Dunleavy, Emmet

Sligo A.C.

4.03.44

 

3.52.67 

 

5

Conroy, Martin

Sligo A.C.

4.03.66

 

3.52.99 

 

6

Hill, Gareth

Ballymena & Antrim A.C.

4.04.45

 

3.59.68 

 

7

Mc Gee, Fintan

Lucan Harriers A.C.

4.02.86

 

4.03.34 

 

8

Hoyne, William

Thomastown A.C.

4.04.23

 

4.07.89 

 

9

Shine, John

Leevale A.C.

4.05.37

 

4.09.43 

 

10

O'Connor, Gearoid

Rathfarnham W.S.A.F. A.C.

4.05.98

 

4.17.59 

 

 

Carleton, Owen

North Belfast Harriers

4.07.08

 

 

 

 

Marsh, Francis

North Down A.C.

4.07.58

 

 

 

 

Dyer, Michael

North Down A.C.

4.08.43

 

 

 

 

Byrne, Raymond

Sligo A.C.

4.09.30

 

 

 

 

Budde, James

North Down A.C.

4.10.78

 

 

 

 

Mc Keown, John

St. Malachy's A.C.

4.16.01

 

 

 

 

Gray, Liam

North Belfast Harriers

4.22.80

 

 

 

 

Madden, Chris

City of Lisburn

4.25.53

 

 

 

 

Sheil, Niall

Bree A.C.

4.25.67

 

 

 

 

Mc Fadden, Sean

Letterkenny A.C.

4.31.07

 

 

 

 

Halligan, Adrain

Glaslough Harriers A.C.

4.51.84

 

 

 

 

Halligan, Conleth

Glaslough Harriers A.C.

5.08.24

 

 

 

 

Gilbane, Adrian

Glaslough Harriers A.C.

DNS

 

 

 

 

Kirk, Mark

Ballymena & Antrim A.C.

DNF

 

 

 

 

Gibbons, Neil

Letterkenny A.C.

DNF

 

 

 

Senior Men's 3000 m 

 

 

 

 

Place

Name

Club

 

 

Final

 

1

Mc Alister, Joe

St. Malachys A.C.

 

 

8.16.96

 

2

Doherty, David

Togher A.C.

 

 

8.24.18

 

3

Thornton, Gary

Galway City Harriers A.C.

 

 

8.24.36

 

4

Higgins, Eoin

St. Coca's A.C.

 

 

8.24.73

 

5

Hanrahan, Mark

Leevale A.C.

 

 

8.29.14

 

6

Scullion, Stephen

North Belfast Harriers

 

 

8.31.77

 

7

Seaward, Kevin

St. Malachy's A.C.

 

 

8.33.90

 

8

Pollock, Paul

Abbey A.C.

 

 

8.38.73

 

9

Mc Gee, Conor

Lucan Harriers A.C.

 

 

8.43.78

 

10

Grant, Diarmuid

City of Derry A.C.

 

 

8.47.74

 

11

Earls, Des

Sli Cualann A.C.

 

 

8.49.93

 

12

Mc Cormack, Eoin

Dundrum South Dublin A.C.

 

 

8.57.35

 

13

Faulkner, Ryan

St. Malachy's A.C.

 

 

8.57.35

 

14

Malseed, Robert

Clonliffe Harriers A.C.

 

 

9.06.31

 

15

Rodgers, Richard

Newcastle A.C.

 

 

9.09.94

 

16

O'Dowd, Briain

Bailieboro A.C.

 

 

9.42.05

 

17

Carroll, Noel

Shercock A.C.

 

 

9.51.04

 

 

Mc Allister, Dominic

St. Malachy's A.C.

 

 

DNF

 

Senior Men's 5km Walk 

 

 

 

 

Place

Name

Club

 

 

Final

 

1

Griffin, Colin

Ballinamore A.C.

 

 

20.24.02

 

2

Costin, Jamie

West Waterford A.C.

 

 

21.51.25

 

3

Doyle, Michael

Cushinstown A.C.

 

 

22.48.16

 

4

Kidd, David

St. L. O'Toole A.C.

 

 

23.07.93

 

5

Muldoon, Peter

Shercock A.C.

 

 

23.27.69

 

6

Boyce, Brendan

Milford A.C.

 

 

23.30.78

 

7

Fitzpatrick, Paul

Shercock A.C.

 

 

23.52.19

 

8

Ryan, Pat

Mullingar Harriers A.C.

 

 

24.04.47

 

Senior Men's 60 m Hurdles 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

 

Final

 

1

Disdarevic, Slavin

Crusaders A.C.

8.26

 

8.18

 

2

Carey, Tom

City of Derry

8.19

 

8.19

 

3

Henyecz, Adam

City of Edinburgh

8.56

 

8.45

 

4

Miller, Jonathan

Dublin City Harriers A.C.

8.64

 

8.51

 

5

Bourke, Brendan

Limerick A.C.

8.77

 

8.95

 

6

Rogers, Duncan

City of Edinburgh

8.41

 

9.09

 

 

Flatley, Brian

Claremorris A.C.

8.79

 

 

 

 

Minn, Chris

Clonliffe Harriers A.C.

9.39

 

 

 

 

Kirkpatrick, Colin

Methodist College Belfast

9.5

 

 

 

 

Grant, Kevin

Letterkenny A.C.

9.5

 

 

 

 

Mc Dermott, Christopher

Roscommon A.C.

DNF

 

 

 

Senior Men's High Jump

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Name

Club

1.7

1.75

1.8

1.85

1.9

1.95

2

2.05

2.1

2.15

2.21

1

Kabelka, Michael

Slovakia

-

-

O

-

O

O

O

O

O

XO

XXX

2

Flanagan, Caolan

Ballymena & Antrim A.C.

-

-

-

-

O

O

O

XXO

XXX

 

 

3

Herron, Simon

St. Columbas College

-

-

O

O

O

O

XXX

 

 

 

 

4

Coulter, Gary

Ballymena & Antrim A.C.

-

-

O

O

O

XO

XXX

 

 

 

 

5

Shields, David

Shercock A.C.

-

-

-

O

XO

XXX

 

 

 

 

 

6

Kelly, Eoin

St. Abbans A.C.

-

-

-

O

XXX

 

 

 

 

 

 

6

Mc Mahon, Sean

Ballymena & Antrim A.C.

O

O

O

O

XXX

 

 

 

 

 

 

8

Grant, Kevin

Letterkenny A.C.

XXO

O

XO

XXX

 

 

 

 

 

 

 

Senior Men's Long Jump 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Name

Club

1st

2nd

3rd

4th

5th

6th

Best

 

1

Mc Donagh, Ciaran

Fr. Murphys A.C.

7.71

7.79

7.93

7.61

X

7.77

7.93

 

2

Bourke, Brendan

Limerick A.C.

X

6.55

6.78

X

7.01

6.96

7.01

 

3

Leung, Leslie

Ballymena & Antrim A.C.

6.81

6.89

6.81

X

6.6

X

6.89

 

4

Ritchie, Jonathan

City of Edinburgh

6.7

X

6.81

6.74

X

6.82

6.82

 

5

Mc Mahon, Sean

Ballymena & Antrim A.C.

X

6.5

X

X

6.65

X

6.65

 

6

Kennedy, Alan

Abbey A.C.

6.33

6.61

6.3

-

6.24

6.42

6.61

 

7

Fleming, Stephen

Crusaders A.C.

X

X

6.53

X

X

X

6.53

 

8

Finnegan, William

Craughwell A.C.

6.02

6.08

5.92

-

5.81

-

6.08

 

9

Jones, Alex

Birchfield Harriers

X

X

5.93

 

 

 

5.93

 

10

Blanc, Jason

North Down A.C.

X

X

5.82

 

 

 

5.82

 

11

Mc Grady, Aaron

East Down A.C.

5.38

5.57

X

 

 

 

5.57

 

12

Doherty, Ronan

Olympian Youth A.C.

4.26

4.5

4.56

 

 

 

4.56

 

Senior Men's Triple Jump 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Name

Club

1st

2nd

3rd

4th

5th

6th

Best

 

1

Valukevic, Dmitrij

Slovakia

X

16.64

X

16.3

16.5

X

16.6

 

2

Dobrovodsky, Jaroslav

Slovakia

13.59

14.58

13.75

13.6

14.4

14.9

14.9

 

3

Leung, Leslie

Ballymena & Antrim A.C.

X

13.39

13.49

12.5

14.1

14

14.1

 

4

Finnegan, Denis

U.C.C. A.C.

13.95

13.53

13.81

-

-

-

14

 

5

Donnelly, Chris

Abbey A.C.

13.55

X

13.43

X

13.5

13.2

13.6

 

6

Kelly, Eoin

St. Abbans A.C.

12.74

12.65

12.44

13.2

13

13.2

13.2

 

7

Ritchie, Jonathan

City of Edinburgh

12.8

12.56

X

X

-

-

12.8

 

8

Mc Mahon, Sean

Ballymena & Antrim A.C.

X

X

12.77

X

X

X

12.8

 

9

Mc Donald, Michael

PSNI A.C.

12.53

-

-

-

-

-

12.5

 

10

Mullan, Daniel

Strabane Track Club

11.59

12.04

11.75

 

 

 

12

 

11

Mc Shane, Ryan

Strabane Track Club

X

11.22

X

 

 

 

11.2

 

12

Dunlop, Martin

Olympian Youth A.C.

10.83

10.56

10.95

 

 

 

11

 

Senior Men's Shot Putt 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Name

Club

1st

2nd

3rd

4th

5th

6th

Best

 

1

Kelly, Kieran

Fr. Murphy A.C.

X

16.78

16.4

16.3

16

16.2

16.8

CBP

 

2

Leahy, John P.

Limerick A.C.

16.02

15.96

14.78

15.6

16

X

16

 

3

Harper, Jeremy

North Down A.C.

12.49

12.53

13

13.4

13.1

13

13.4

 

4

Collins, Justin

Mullingar Harriers A.C.

11.43

11.49

9.58

12.3

12

11.9

12.3

 

5

Fitzpatrick, Hugh

Shercock A.C.

9.79

10.23

10.35

10.6

11

10.6

11

 

6

O'Reilly, Mathew

Shercock A.C.

10.57

10.47

10.16

10.7

10.9

10.7

10.9

 

7

Mc Mahon, Sean

Ballymena & Antrim A.C.

X

9.63

9.29

9.73

9.93

9.58

9.93

 

8

Mc Carthy, Paul

Le Cheile A.C.

8.76

8.8

9.1

8.4

X

9.04

9.1

 

9

Mc Hugh, Mark

Lifford A.C.

X

8.11

8.35

 

 

 

8.35

 

10

Gomm, David

Raheny Shamrock A.C.

4.98

-

-

-

-

-

4.98

 

Senior Men's Pole Vault

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Name

Club

2.8

3

3.2

3.4

3.6

4

4.2

4.3

4.4

4.5

4.6

1

Mc Creery, Anthony =NJR

Clonliffe Harriers A.C.

-

-

-

-

-

-

-

O

-

XO

XO

2

Walker, Leigh 

Dublin City Harriers A.C.

-

-

-

-

-

-

O

-

XO

O

XX-

3

Donegan, David 

Clonliffe Harriers A.C.

-

-

-

-

-

-

O

-

XO

XXX

 

4

Greene, Stuart 

Raheny Shamrock A.C.

-

-

-

-

-

O

XXX

 

 

 

 

5

Rogers, Ian 

Clonliffe Harriers A.C.

-

-

-

O

XXX

 

 

 

 

 

 

5

Grant, Kevin 

Letterkenny A.C.

-

-

O

O

XXX

 

 

 

 

 

 

7

Alexander, Brendan 

Finn Valley A.C.

O

XXX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Senior Women's 60 m - Other Results 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

Semi

Final

 

1

Boyle, Anna

Ballymena & Antrim A.C.

7.5

7.38

7.32 NR

 

2

Aliou Affoue, Amandine

Ivory Coast

7.4

7.43

7.34

 

3

Maher, Emily

Kilkenny City Harriers A.C.

7.41

7.39

7.36

 

4

Mc Sweeney, Ailis

Leevale A.C.

7.46

7.41

7.45

 

5

Brady, Claire

Celbridge A.C.

7.72

7.68

7.72

 

6

Foster, Amy

North Down A.C.

7.72

7.71

7.74

 

 

Lydon, Katie

Galway City Harriers A.C.

7.9

7.95

 

 

 

Devlin, Mary

Abbey A.C.

7.92

7.99

 

 

 

Hynes, Gemma

Galway City Harriers A.C.

7.92

8

 

 

 

Marchal, Dorothee

North Down A.C.

7.93

8.09

 

 

 

Dillon, Avril

Dundrum South Dublin A.C.

7.88

9.62

 

 

 

Kiernan, Louise

Fingallians A.C.

7.83

DISQ

 

 

 

Corcoran, Jenny

Clonliffe Harriers A.C.

8.05

 

 

 

 

Darcy, Ailbhe

Loughrea A.C.

8.07

 

 

 

 

Mulhall, Jackie

Metro/St. Brigid's A.C.

8.22

 

 

 

 

Byrd, Katey

Leevale A.C.

8.47

 

 

 

 

Quinn, Jennifer

Lagan Valley A.C.

8.48

 

 

 

 

Boyle, Maria

Letterkenny A.C.

8.57

 

 

 

 

Kennedy, Sophie

Navan A.C.

8.62

 

 

 

 

Mc Clements, Shauna

East Down A.C.

9.13

 

 

 

 

Mc Carron, Emmer

Glaslough Harriers A.C.

9.91

 

 

 

Senior Women's 200 m A 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

 

Final

 

1

Foster, Amy

North Down A.C.

25.18

 

24.9

 

2

O'Friel, Fiona

Dublin Striders A.C.

25.05

 

24.95

 

3

Proper, Kelly

Ferrybank A.C.

25.72

 

25.19

 

4

Hynes, Gemma

Galway City Harriers A.C.

25.57

 

25.21

 

Senior Women's 200 m B 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

 

Final

 

1

Marchal, Dorothee

North Down A.C.

25.93

 

25.83

 

2

Murphy, Zita

Dundrum South Dublin A.C.

25.93

 

25.96

 

3

Lydon, Katie

Galway City Harriers A.C.

26.43

 

26.35

 

4

Corcoran, Jenny

Clonliffe Harriers A.C.

26.61

 

26.55

 

Senior Women's 200 m - Other Results 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

 

Final

 

 

Devlin, Mary

Abbey A.C.

26.76

 

 

 

 

Mc Mahon, Colleen

Belfast Royal Academy

26.81

 

 

 

 

Sheehan, Maria

Marian A.C.

27.09

 

 

 

 

Bechtina, Snezana

Clonliffe Harriers A.C.

27.12

 

 

 

 

Cardiff, Elaine

Kilmore A.C.

27.34

 

 

 

 

Darcy, Ailbhe

Loughrea A.C.

27.46

 

 

 

 

Quinn, Jennifer

Lagan Valley A.C.

28.43

 

 

 

 

Kennedy, Sophie

Navan A.C.

28.51

 

 

 

 

Mc Geehen, Shauna

Letterkenny A.C.

28.81

 

 

 

 

Boyle, Maria

Letterkenny A.C.

29.97

 

 

 

 

Beattie, Sarah Jane

Canon Burke A.C.

30.11

 

 

 

 

Mc Daid, Niamh

Letterkenny A.C.

DNS

 

 

 

 

Mc Clements, Shauna

East Down A.C.

DNS

 

 

 

Senior Women's 400 m A 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

 

Final

 

1

Cuddihy, Joanne

U.C.D. A.C.

55.35

 

54.13

 

2

Chrust, Marta

Poland

55.05

 

54.26

 

3

Sheehy, Ciara

Dublin City Harriers A.C.

55.19

 

54.47

 

4

Andrews, Marian

Togher A.C.

56.52

 

56.58

 

Senior Women's 400 m B 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

 

Final

 

1

Mc Caffrey, Elaine

Abbey A.C.

57.2

 

56.37

 

2

Rodgers, Michelle

Abbey A.C.

58.21

 

57.81

 

3

Mc Sweeney, Claire

Leevale A.C.

58.45

 

58.51

 

 

Cuddihy, Catriona

Kilkenny City Harriers A.C.

59.46

 

DNF

 

Senior Women's 400 m - Other Results 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

 

Final

 

 

Zebo, Jessika

Leevale A.C.

59.77

 

 

 

 

Patterson, Jo

Ballymena & Antrim A.C.

60.38

 

 

 

 

Coghlan, Mary

Crusaders A.C.

61.06

 

 

 

 

Cardiff, Elaine

Kilmore A.C.

61.64

 

 

 

 

Cremin, Niamh

Leevale A.C.

61.84

 

 

 

 

Turtle, Hollie

Lagan Valley A.C.

65.34

 

 

 

 

Mc Geehen, Shauna

Letterkenny A.C.

67.65

 

 

 

 

Fair, Rowena

Lagan Valley A.C.

70.69

 

 

 

 

Mc Daid, Niamh

Letterkenny A.C.

DNS

 

 

 

 

Earls, Marian

Sli Cualann A.C.

DNS

 

 

 

Senior Women's 800 m 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

 

Final

 

1

Monteith, Lyndsey

City of Lisburn A.C.

2.15.17

 

2.12.70

 

2

Long, Christine

WSEH

2.14.72

 

2.13.39

 

3

Crowe, Laura

Riocht A.C.

2.16.44

 

2.13.97

 

4

Davis, Wendy

Lagan Valley A.C.

2.15.89

 

2.15.01

 

5

Harty, Kerry

Newcastle A.C.

2.16.99

 

2.17.48

 

6

Scriven, Laura

St. L. O'Toole A.C.

2.18.94

 

2.17.63

 

 

Peoples, Sineád

Tír Chonaill A.C.

2.19.81

 

 

 

 

Hackett, Nicola

Glaslough Harriers A.C.

2.20.50

 

 

 

 

Nolan, Cheryl

St. Abbans A.C.

2.21.08

 

 

 

 

Mc Gee, Hilary

Lucan Harriers A.C.

2.27.34

 

 

 

 

Simpson, Nicola

North Down A.C.

2.29.21

 

 

 

 

Iveston, Kerry

North Down A.C.

2.31.97

 

 

 

 

Patterson, Jo

Ballymena & Antrim A.C.

2.32.85

 

 

 

 

Flynn, Zola

Sligo A.C.

2.33.04

 

 

 

 

Walsh, Susan

Donore Harriers A.C.

2.34.25

 

 

 

 

Mc Larnan, Heather

Lisburn A.C.

2.42.75

 

 

 

Senior Women's 1500 m 

 

 

 

 

Place

Name

Club

 

 

Final

 

1

Drumm, Orla

U.C.C. A.C.

 

 

4.28.21

 

2

Harty, Kerry

Newcastle A.C.

 

 

4.37.07

 

3

Freel, Lyndsey

Dromore A.C.

 

 

4.37.74

 

4

Brady, Patricia

Lagan Valley A.C.

 

 

5.20.07

 

5

Speight, Angela

Enniskillen

 

 

5.23.53

 

6

Mc Auley, Caitlin

North Belfast Harriers

 

 

5.27.52

 

 

Mc Larnan, Heather

Lisburn A.C.

 

 

DNF

 

Senior Women's 3000 m 

 

 

 

 

Place

Name

Club

 

 

Final

 

1

Curley, Pauline

Tullamore Harriers A.C.

 

 

9.36.49

 

2

Byrne, Linda

Dundrum South Dublin A.C.

 

 

9.48.26

 

3

Reilly, Louise

Annalee A.C.

 

 

10.25.87

 

4

Gillispie, Ruth

Lisburn A.C.

 

 

10.49.95

 

5

Kane, Ann Marie

Canon Burke A.C.

 

 

11.49.94

 

6

Speight, Angela

Enniskillen

 

 

11.58.41

 

Senior Women's 3 km Walk 

 

 

 

 

Place

Name

Club

 

 

Final

 

1

Loughnane, Ann

Craughwell A.C.

 

 

13.18.71

 

2

Reynolds, Laura

Mohill A.C.

 

 

14.46.57

 

3

Prendiville, Sorcha

Lios Tuathail A.C.

 

 

16.33.93

 

4

Prendiville, Sinead

Lios Tuathail A.C.

 

 

16.53.00

 

5

Burtenshaw, Amy

Monasterevin A.C.

 

 

17.01.99

 

6

Kane, Ann Marie

Canon Burke A.C.

 

 

18.09.06

 

7

Flood, Carol

Glaslough Harriers A.C.

 

 

19.28.74

 

8

Gormley, Ann

Donore Harriers A.C.

 

 

19.51.68

 

Senior Women's 60 m Hurdles 

 

 

 

 

Place

Name

Club

Heat

 

Final

 

1

O'Rourke, Derval

Leevale A.C.

8.18

 

7.90 NR

 

2

Ennis London, Delloreen

Jamaica

8.14

 

8.06

 

3

Claxton, Sarah

Woodford Green

8.2

 

8.15

 

4

Bennett, Janet

England

8.4

 

8.33

 

5

Voucoverivich,

Slovenia

8.4

 

8.34

 

6

Bobkova, Miriam

Slovakia

8.54

 

8.58

 

 

Byrne, Leona

St. L. O'Toole A.C.

8.97

 

 

 

 

Proper, Kelly

Ferrybank A.C.

9.01

 

 

 

 

Dillon, Avril

Dundrum South Dublin A.C.

9.21

 

 

 

 

Cummins, Niamh

K.C.K. A.C.

9.26

 

 

 

 

Gault, Mandy

Lagan Valley A.C.

9.77

 

 

 

 

Mc Mahon, Colleen

Belfast Royal Academy

9.83

 

 

 

 

Mullan, Erin

Regent House

10.4H

 

 

 

 

Fair, Rowena

Lagan Valley A.C.

10.62

 

 

 

 

Byrd, Katey

Leevale A.C.

13

 

 

 

Senior Women's High Jump

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Name

Club

1.45

1.5

1.55

1.6

1.65

1.7

1.73

1.76

1.81

 

 

1

Heveran, Sharon

Westport A.C.

-

-

-

O

O

O

O

XXO

XXX

 

 

2

Hughes, Pamela

Westport A.C.

-

-

-

O

O

XO

XXO

XXX

 

 

 

3

Byrne, Leona

St. L. O'Toole A.C.

-

-

O

O

XO

XXO

XXX

 

 

 

 

4

Moggan, Grainne

Brothers Pearse A.C.

O

O

O

XXO

XXO

XXX

 

 

 

 

 

5

Herron, Linzi

City of Lisburn A.C.

-

-

XXO

O

XXX

 

 

 

 

 

 

6

Reilly, Jenny

Na Fianna A.C.

-

O

O

XO

XXX

 

 

 

 

 

 

7

Wilkinson, Claire

Ballymena & Antrim A.C.

-

-

O

XXX

 

 

 

 

 

 

 

7

Buckley, Helen

Raheny Shamrock A.C.

-

O

O

XXX

 

 

 

 

 

 

 

Senior Women's Long Jump 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Name

Club

1st

2nd

3rd

4th

5th

6th

Best

 

1

Veldakova, Jana

Slovakia

X

6.44

X

X

X

X

6.44

 

2

Proper, Kelly

Ferrybank A.C.

5.8

6.19

6.11

6.17

6.09

6.15

6.19

 

3

Oshidunrun, Nike

Edinburgh Southern Harriers

4.25

5.36

4.25

X

5.42

5.66

5.66

 

4

Gault, Mandy

Lagan Valley A.C.

X

X

5.55

5.58

5.52

X

5.58

 

5

Herron, Linzi

City of Lisburn A.C.

5.12

0.98

5.09

5.01

5.24

5.27

5.27

 

6

Reddy, Jennifer

St. L. O'Toole A.C.

5.13

4.99

5

4.92

5.07

5.12

5.13

 

7

Meade, Doireann

Star Of The Sea A.C.

4.67

5.05

4.97

4.86

4.95

5.13

5.13

 

8

Sharkey, Allison

Letterkenny A.C.

X

4.73

4.52

 

 

 

4.73

 

9

Moggan, Grainne

Brothers Pearse A.C.

4.66

X

4.64

 

 

 

4.66

 

10

Heaney, Seanan

Olympian Youth A.C.

4.64

4.55

4.62

 

 

 

4.64

 

11

Boyle, Patricia

Cranford A.C.

4.52

X

X

 

 

 

4.52

 

12

Burns, Ann-Marie

Clonliffe Harriers A.C.

X

4.4

0.54

 

 

 

4.4

 

13

Ferguson, Kiara

City of Derry A.C.

X

4.39

4.19

 

 

 

4.39

 

14

Buckley, Helen

Raheny Shamrock A.C.

4.31

4.38

X

 

 

 

4.38

 

15

Keys, Stephanie

City of Derry A.C.

4.03

4.3

4.26

 

 

 

4.3

 

Senior Women's Triple Jump 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Name

Club

1st

2nd

3rd

4th

5th

6th

Best

 

1

Smith, Trecia

Jamaica

X

13.92

14.08

14.2

14.2

X

14.2

 

2

Aldama, Yamile

Sudan

13.69

14.18

X

14

-

-

14.2

 

3

Veldakove, Dana

Slovakia

13.85

13.82

X

13.8

X

X

13.9

 

4

Beskrovnaja, Irina

Slovakia

13.35

13.49

13.53

13.4

13.6

13.5

13.6

 

5

Barry, Sarah

UWIC

11.53

11.84

X

11.8

12

X

12

 

6

Furlong, Brona

Slaney Olympic A.C.

11.25

11.22

11.47

10.8

11.2

11.1

11.5

 

7

Ferguson, Kiara

City of Derry A.C.

X

10.48

10.45

10.2

X

10.2

10.5

 

8

Frey, Laura

Lagan Valley A.C.

10.13

9.99

10.14

10.1

9.87

10.1

10.1

 

9

Keys, Stephanie

City of Derry A.C.

10.09

10.01

9.69

 

 

 

10.1

 

10

Heaney, Seanan

Olympian Youth A.C.

9.85

10

9.91

 

 

 

10

 

11

Curran, Jenny

Orchard County A.C.

X

9.45

9.71

 

 

 

9.71

 

Senior Women's Shot Putt 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Name

Club

1st

2nd

3rd

4th

5th

6th

Best

 

1

Massey, Eva

North Down A.C.

15.35

14.66

15.54

X

14.4

15.4

15.5

 

2

Cogan, Laura

Newbridge A.C.

11.69

12.22

11.49

12.9

X

12.8

12.9

 

3

Mc Nally, Rhiannon

Orchard County A.C.

10.82

10.88

X

10.9

10.7

11.2

11.2

 

4

Davis, Amy

Lagan Valley A.C.

10.95

10.3

9.96

10.9

10.3

10.4

11

 

5

Mc Aleese, Clare

Ballymena & Antrim A.C.

9.75

10

10.09

9.33

9.68

9.95

10.1

 

6

Hughes, Dawn

St. John Bosco A.C.

9.95

9.8

9.59

9.49

9.73

10

10

 

7

Glover, Lynsey

Lagan Valley A.C.

8.64

8.74

8.92

X

8.36

8.76

8.92

 

8

Gillanders, Caroline

Glaslough Harriers A.C.

8.75

8.62

8.32

8.53

8.35

8.76

8.76

 

9

Buckley, Helen

Raheny Shamrock A.C.

8.59

8.72

8.24

 

 

 

8.72

 

11

Gillanders, Michelle

Glaslough Harriers A.C.

7.71

X

7.72

 

 

 

7.72

 

12

Gillanders, Orlaith

Glaslough Harriers A.C.

7.55

7.35

7.15

 

 

 

7.55

 

13

Callery, Emma

Glaslough Harriers A.C.

7.25

7.13

7.42

 

 

 

7.42

 

14

Burke, Mairead

City of Derry A.C.

6.47

6.87

6.68

 

 

 

6.87

 

Senior Women's Pole Vault

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Name

Club

2

2.2

2.4

2.5

2.6

2.7

2.8

2.9

3.1

3.3

3.4

1

Claffey, Juliet

Borrisokane A.C.

-

-

-

-

-

-

-

O

XO

O

XXX

2

Wilkinson, Claire

Ballymena & Antrim A.C.

-

-

O

-

O

XXO

XXO

XXX

 

 

 

3

O'Meara, Edel

Borrisokane A.C.

-

-

-

XO

-

O

XXX

 

 

 

 

4

Green, Mallory

Grantham A.C.

O

O

XXO

XXX