Antrim Games 

Saturday 28th May 2005 - Antrim Stadium

100m Women

Start Time: 14:30

 

Wind: -3.1m/s

 

 

 

Place

Bib

Lane

Athlete

 

Performance

1

24

3

Anna Boyle

Ballymena & Antrim Athletic Club

11.85

2

66

4

Amy Foster

North Down AC

12.40

3

2

6

Claire Bergin

Dundrum South Dublin

12.42

4

1

5

Louise Kiernan

Fingallians AC

12.50

5

52

2

Kathryn Carson

Ballymena & Antrim Athletic Club

12.78

6

28

7

Leigh Whiteside

Abbey AC

12.79

7

6

1

Zeta Murphy

Dundrum South Dublin

12.79

100m Men

Start Time: 14:45

 

Wind: -3.8m/s

 

 

 

Place

Bib

Lane

Athlete

 

Performance

1

64

6

Paul Hession

Athenry AC

10.97

2

51

5

Darragh Graham

Sli Chulainn

11.35

3

31

4

Gavin Norris

City of Derry

11.54

4

96

3

Daniel Cavanagh

Clonliffe

11.63

5

54

8

Caolan Flanagan

Ballymena & Antrim Athletic Club

11.70

6

4

2

David Pugh

Ballymena & Antrim Athletic Club

11.82

7

98

1

Nick Horan

Dundrum South Dublin

11.92

 

30

7

Jason Smyth

City of Derry

DNS

400m Men

Start Time: 15:00

 

 

 

 

 

Place

Bib

Lane

Athlete

 

Performance

1

5

6

Michael Morgan

BMH

49.91

2

69

5

Liam Nelson

Lagan Valley AC

50.62

3

81

4

Steven Aiken

City of Lisburn AC

51.03

4

27

7

Robert McEvoy

City of Lisburn AC

52.23

5

79

3

Kevin McCloy

Mid Ulster AC

52.45

6

95

2

Andrew Kidd

Dundrum South Dublin

52.55

1500m Men

Start Time: 15:15

 

 

 

 

 

 

Place

Bib

Lane

Athlete

 

Performance

 

1

70

1

David McCarthy

West Waterford AC

3:58.88

 

2

97

4

Dominic McAlister

St Malachys AC

3:59.01

 

3

88

7

Damien Thillaye Du Boullay

Abbey AC

4:04.27

 

4

86

5

Paul Pollock

Abbey AC

4:07.58

 

5

7

6

James Budde

North Down AC

4:14.2

HT

6

87

3

Turlough Donnelly

Abbey AC

4:18.4

HT

7

57

2

E Furey

City of Derry AC

4:29.67

 

n.b. 5th and 6th both given hand times

200m Women

Start Time: 15:25

 

Wind: n/r

 

 

 

Place

Bib

Lane

Athlete

 

Performance

1

24

5

Anna Boyle

Ballymena & Antrim Athletic Club

24.84

2

2

2

Claire Bergin

Dundrum South Dublin AC

25.20

3

66

3

Amy Foster

North Down AC

25.50

4

52

6

Kathryn Carson

Ballymena & Antrim Athletic Club

26.96

200m Men

Start Time: 15:35

 

Wind: n/r

 

 

 

Place

Bib

Lane

Athlete

 

Performance

 

 

 

 

 

 

1

64

3

Paul Hession

Athenry AC

21.78

2

51

5

Darragh Graham

Sli Chulainn

22.53

3

19

4

Gerard O'Reilly

Shercock AC

22.65

4

95

7

Andrew Kidd

Dundrum South Dublin

22.99

5

61

2

Kevin O'Doherty

Strabane Track Club

24.05

6

36

6

Rudi Moore

City of Derry AC

24.06

7

20

8

Richard Browning

Ballymena & Antrim Athletic Club

24.35

400m Hurdles Men

Start Time: 15:50

 

 

 

 

 

Place

Bib

Lane

Athlete

 

Performance

1

22

5

Liam McDermid

Victoria Park AAC

53.06

2

32

4

Ian Neely

Ballymena & Antrim Athletic Club

54.29

3

21

6

Ronan Foulkes

Togher AC

55.97

4

60

3

James Ruxton

Shercock AC

56.15

800m Women

Start Time: 16:05

 

 

 

 

 

Place

Bib

Lane

Athlete

 

Performance

1

50

4

Kelly Reid

City of Lisburn AC

2:14.44

2

23

6

Christine Long

Windsor Slough Eton & Hounslow

2:15.94

3

59

6

Wendy Davis

Lagan Valley AC

2:16.39

4

8

2

Lynsey Monteith

City of Lisburn AC

2:16.39

5

48

5

L Scriven

St Laurence O'Toole

2:17.04

6

58

7

S Treacy

Dublin

2:17.60

7

18

1

Sinead Peoples

Tír Chonaill AC

2:17.71

8

33

3

Maura Prendiville

An Riocht

2:19.21

9

82

3

Kerry Harty

Newcastle

2:20.20

10

49

8

C Ryan

Letterkenny

2:25.40

800m Men

Start Time: 16:20

 

 

 

 

 

Place

Bib

Lane

Athlete

 

Performance

1

56

3

Ciaran O'Connell

Glaslough Harriers

1:54.18

2

35

5

Gareth Hill

Ballymena & Antrim Athletic Club

1:55.96

3

46

6

Richard Girvan

Annadale Striders

1:55.10

4

10

4

Eddie King

Ballymena & Antrim Athletic Club

1:55.55

5

73

8

Steven Morrow

Ballymena & Antrim Athletic Club

1:55.85

6

9

7

Nigel Carlisle

Ballymena & Antrim Athletic Club

1:56.06

7

99

6

Michael Quinn

Abbey AC

1:58.81

8

83

2

Darragh McDaid

Letterkenny

2:00.45

9

86

3

Paul Pollock

Abbey AC

2:01.87

10

92

1

Connor Murphy

NAAS

2:02.73

Javelin Throw Women

Start Time: 14:30

 

 

 

 

 

Place

Bib

 

Athlete

 

Performance

1

12

 

Jennifer O'Sullivan

Cushinstown

45.72

2

43

 

Laura Kerr

Windsor Slough Eton & Hounslow

43.8

3

39

 

Julia Coptil

Crusaders

38.78

4

42

 

Michelle Harvey

Lagan Valley AC

27.87

5

13

 

Kerry Harvey

Lagan Valley AC

27.6

High Jump (Team)

Start Time: 14:30

 

 

 

 

 

Place

Bib

Team

Athlete

 

Performance

1

54

C

Caolán Flanagan

Ballymena & Antrim Athletic Club

2.05

2

38

A

Simon Herron

Donegal

1.95

3

74

B

Jason Harvey

Lagan Valley AC

1.8

4

89

B

Pamela Hughes

Westport

1.7

5

11

A

Claire Wilkinson

Ballymena & Antrim Athletic Club

1.65

6

37

C

Linzi Herron

Lagan Valley AC

1.55

7

44

-

David McGuickian

Ballymena & Antrim Athletic Club

1.5

 

 

 

 

 

 

 

1

Team A

Wilkinson & S.Herron

3.60

 

 

1

Team C

L.Herron & Flanagan

3.60

 

 

2

Team B

Hughes & Harvey

3.50

 

Long Jump (Team)

Start Time: 15:15

 

 

 

 

 

Place

Bib

 

Athlete

 

Performance

1

15

 

Darragh O'Farrell

Belgrave

7.53

2

75

 

Leslie Leung

Ballymena & Antrim AC

7.12

3

76

 

Jon Ritchie

Edinburgh

6.83

4

36

 

Rudi Moore

City of Derry AC

6.54

5

91

 

Alan Saulters

Abbey AC

6.46

6

85

 

Luke Sweetman

Fingallians

6.09

7

77

 

Ian Kenny

Ballymena & Antrim AC

5.92

8

93

 

Scott McAuley

North Down AC

5.87

9

94

 

Imelda Morrison

Youghal AC

5.60

10

16

 

Shauna Carlin

City of Derry AC

5.31

11

14

 

Bronagh Carroll

u/a

5.20

12

37

 

Linzi Herron

Lagan Valley AC

4.98

13

80

 

David Gomm

Raheny Shamrocks

3.18